Էյնդխովենի համալսարանի մի խումբ ուսանողներ ստեղծել են աշխարհի առաջին մեքենան, որը ամբողջությամբ բաղկացած է կենսաքայքայվող նյութերից։ Այս մշակման մասին պատմել է Նիդեռլանդների հեռուստառադիոկորպորացիան։
Հեռուստաալիքի տվյալներով հիմա ուսանողները ավարտում են իրենց աշխատանքները ու սպասում են մայիսի 8-ին ծրագրված փորձարկմանը, որից հետո երթեւեկության ազգային գործակալությունը պետք է թույլատվություն տա այդ մեքենան հանրային գործածման ճանապարհներին վարելու համար։ Մշակողները հույս ունեն «կանաչ լույս» ստանալուց անմիջապես հետո սկսել ճանապարհային փորձարկումները։
«Մեքենայի կոնստրուկցիայի բազմաթիվ տարրերի հիմքում վուշի մանրաթելն է, - ասել է նախագծի մասնակիցների մեկը՝ Լուս վան դեր Բեուկենը,- Վուշն ունի շատ ամուր կառուցվածք։ Ու եթե դրա մանրաթելերը մեկը մյուսի վրա ես ամրացնում, տարբեր անկյունների տակ, կարող ես ստեղծել պանելներ, որոնք իրենց դիմացկունությամբ համեմատելի են ալյումինումի ու ածխամանրաթելի հետ, որոնք ակտիվ օգտագործվում են մեքենաշինության ոլորտում»։
Նախագծի հովանավորներից մեկն է TomTom ընկերությունը, որը մասնագիտանում է նավիգացիոն համակարգերի արտադրության ոլորտում։ «Երեկ հիմար մտահղացում էր, իսկ վաղը՝ տեխնոլոգիական թռիչք կդառնա,- ասել է ընկերության ներկայացուցիչ Կառլո վան դե Վեյերը, -Նրանք ստեղծել են մի բան, որը իմ մտքով երբեք չէր անցնի»։
Ուսանողները իրենց ստեղծած մեքենան կոչել են «Լինա»։ Մեքենան, որը էլեկտրական շարժիչով է աշխատելու, նախատեսված է չորս մարդու համար։

Группа студентов Эйндховенского университета создала первый в мире автомобиль, полностью состоящий из биоразлагаемых материалов. Об их разработке рассказывает Нидерландская телерадиовещательная корпорация, передает ТАСС.
По данным телеканала, в настоящее время студенты завершают все работы и ждут запланированной на 8 мая проверки со стороны национального агентства по организации дорожного движения, которое должно выдать разрешение на использование транспортного средства на дорогах общественного пользования. Разработчики надеются начать дорожные испытания сразу после того, как получат «зеленый свет».
«В основе многих элементов конструкции автомобиля лежит льняное волокно, - рассказал один из участников проекта Лус ван дер Беукен. - Лен имеет очень прочную структуру. И если его волокна накладывать друг на друга под различными углами, то можно создать панели, выдерживающие сравнение с углеволокном и алюминием, которые активно используются автомобильной промышленностью в настоящее время».
Одним из спонсоров проекта является компания TomTom, которая специализируется на производстве навигационных систем. «Вчера - глупая идея, завтра - технологический прорыв, - отметил ее представитель Карло ван де Вейер, возглавляющий департамент по разработке решений для дорожного движения. - Они додумались до того, что мне никогда бы и в голову не пришло».
Студенты окрестили свое первое творение «Лина». Автомобиль, который приводит в движение электромотор, способен перевозить четырех человек.