ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետները Ինդոնեզիայի կառավարությանը կոչ են արել փոփոխություններ մտցնել ազգային օրենդրության մեջ ու աստվածանարգությունը հանել քրեորեն պատժելի արարքների շարքից։ Նրանք նման կոչ են արել Ինդոնեզիայի քաղաքական գործիչ, Ջակարտայի նախկին նահանգապետ Բասուկի Չախայ Պուրնամային բանտարկելու կապակցությամբ, որին մեղադրում են աստվածանարգության մեջ։
«Օրենսդրությունը, որը աստվածանարգությունը քրեորեն պատժելի արարք է համարում, հանգեցնում է տեսակետների արտահայտման ազատության անիրավաչափ սահմանափակման։ Այն հիմնականում վնասում է կրոնական փոքրամասնությունների կամ ավանդական կրոնների ներկայացուցիչներին, անհավատներին ու այլախոհներին»,- հայտնել են ՄԱԿ-ի կրոնական ազատության հարցերով հատուկ զեկուցող Ահմեդ Ահիդն ու ՄԱԿ-ի ժողովրդավարական ու արդարացի իրավակարգի հարցով անկախ փոխձագետ Ալֆրեդ Մորիս դե Զայասը ։
«Մենք կառավարությանը կոչ ենք անում բողոքարկման կարգով չեղարկել Բասուկի Չախայ Պուրնամայի դատավճիռը կամ ներում շնորհել նրան ու անհապաղ ազատ արձակել»,- հայտնել են ՄԱԿ-ի փորձագետները։
Բասուկի Չախայ Պուրնամային աստվածանարգության մեջ են մեղադրել 2016-ի նոյեմբերին, այն բանից հետո, երբ նա նահանգապետի պաշտոնի համար քարոզչության ժամանակ մեջբերել է Ղուրանը։

Эксперты ООН по правам человека призвали правительство Индонезии внести изменения в национальное законодательство - исключить богохульство из числа уголовно наказуемых деяний. С таким призывом они обратились в связи с заключением в тюрьму индонезийского политика, бывшего губернатора столицы Индонезии Джакарты Басуки Чахаю Пурнаму, которого обвиняют в богохульстве.
«Законодательство, причисляющее богохульство к числу уголовно наказуемых действий, приводит к противоправному ограничению свободы выражения мнений. Оно в большей степени затрагивает представителей религиозных меньшинств или традиционных религий, неверующих и инакомыслящих людей», - заявили Специальный докладчик ООН по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмед Шахид и Независимый эксперт ООН по вопросу демократического и справедливого правопорядка Альфред Морис де Зайас.
«Мы призываем правительство в порядке апелляции отменить приговор, вынесенный Басуки Чахаю Пурнаму, или помиловать его и немедленно освободить», - заявили эксперты ООН.
Басуки Чахай Пурнама был официально обвинен в «богохульстве» 17 ноября 2016 года в связи с тем, что в ходе предвыборной кампании за пост губернатора он процитировал Коран.