Հուլիսի 5-ին Եվրոպական Խորհրդարանը ստրասբուրգյան լիագումար նիստի ընթացքում ձայների 457 կողմ, 124 դեմ եւ 66 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունել է բանաձեւ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 72-րդ նստաշրջանի կապակցությամբ Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից ԵՄ Խորհրդին տրվող առաջարկությունների մասին:
Բանաձեւն անդրադառնում է մարդու իրավունքների, միջագային անվտանգության, ինչպես նաեւ գոյություն ունեցող հակամարտությունների վերաբերյալ մի շարք հարցերի: Ադրբեջանական կողմի ջանքերով բանաձեւի քննարկման վերջին փուլում առաջարկվել էր լրացում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ՝ անթույլատրելի ձեւակերպումներով, որոնք միակողմանիորեն առանձնացնում էին տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության սկզբունքները՝ դուրս թողնելով ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը:
Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության գործադրած ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ տապալել այս նախաձեռնությունը եւ բանաձեւի վերջնական տեքստում ամրագրել ինչպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, այնպես էլ ուժի չկիրառման սկզբունքը: Լիագումար նիստում տեղի ունեցած քվեարկության ընթացքում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամրագրման հայկական կողմի նախաձեռնությունը ստացավ Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավորների բացարձակ մեծամասնության ձայները:

На пленарном заседании Европейского парламента 5 июля в Страсбурге 457 голосами за при 124 против и 66 воздержавшихся ЕП принял резолюцию в связи с предложениями касательно сессии 72-й ГА ООН.
Резолюция касается прав человека, международной безопасности, а также ряда вопросов по конфликтам. Усилиями азербайджанской стороны на последнем этапе обсуждения было предложено дополнение касательно нагорно-карабахского конфликта, содержащее недопустимые формулировки, однобоко подчеркивающие принцип территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ, и одновременно игнорирующее принципы равенства народов и права на самоопределение.
Тем не менее, благодаря усилиям представителей постоянного представительства Армении в ЕС удалось инициатива провалилась, и в окончательном тексте резолюции указано как право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, так и принцип недопустимости применения силы или угрозы ее применения.
В ходе голосования на пленарном заседании инициатива армянской стороны о закреплении права народа Арцаха на самоопределение получила подавляющее большинство голосов депутатов.