Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 25-ին, հանդիպել է պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարեւորեց Իսրայելի նախարարի այցը Հայաստան, ընդգծելով, որ հայ եւ հրեա ժողովուրդների հարաբերությունները պատմական խոր արմատներ ունեն, ինչը լավ հիմք է ստեղծում միջպետական համագործակցության զարգացման համար։
Շնորհակալություն հայտնելով Երեւան այցելելու հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Հանեգբին նշեց, որ Իսրայելը ցանկանում է զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ դա իր այցելության հիմնական ուղերձն է։
Հանդիպմանը զրուցակցիները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, քննարկեցին հրատապ տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրներ։
Նախարարները գոհունակությամբ արձանագրեցին հասարակական մակարդակով հայ-իսրայելական շփումների ակտիվացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Էդվարդ Նալաբանդյանը եւ Ցախի Հանեգբին կարեւորեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմնումը, արտգործնախարարությունների միջեւ խորհրդակցությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացումը, միջխորհրդարանական փոխանակումների ակտիվացումը։
Բանակցությունների օրակարգում էին առեւտրատնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված քայլերը, երկուստեք կարեւորվեց զբոսաշրջության ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Ցախի Հանեգբին ներկայացրեց Իսրայելի մոտեցումները տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:
Հյուրի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերին:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 25 июля встретился с  министром регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби, который прибыл в Ереван с трехдневным визитом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел, Налбандян отметил важность визита израильского министра в Ереван. В свою очередь, Анегби подчеркнул, что Израиль хочет развивать дружественные отношения с Арменией, и это основной посыл его визита.
В ходе встречи стороны подробно обсудили различные вопросы двусторонней повестки, актуальные региональные и международные проблемы.
Стороны с удовлетворением отметили активизацию армяно-израильских контактов на уровне гражданского общества, при этом подчеркнув, что они содействуют укреплению межгосударственных отношений.
Собеседники отметили важность расширения договорно-правового поля, проведения совещаний между главами МИД, укрепления взаимодействия в международных организациях, активизации межпарламентских обменов.
Налбандян и Анегби также обсудили шаги, направленные на стимулирование торгово-экономических связей,  обе стороны отметили важность полноценного использования туристического потенциала.
В ходе беседы были обсуждены вопросы, касающиеся углубления взаимовыгодного сотрудничества в сферах культуры, науки и образования.
Анегби представил подходы Израиля вокруг  региональных процессов.
По просьбе гостя Налбандян представил усилия, предпринимаемые Арменией и странами-сопредседателями МГ ОБСЕ в направлении создания соответствующих условий для мирного урегулирования карабахского конфликта.