Սիրիայի հարցով միջազգային բարձրաստիճան հանդիպումը կկայանա Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ կենտրոնական գրասենյակում, Գլխավոր Ասամբլեայի համաքաղաքական քննարկման շրջանակում։ Այս մասին կիրակի ՏԱՍՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան։
«Սիրիական ճգնաժամի հարցով լայն ձեւաչափով միջազգային հանդիպումը տեղի կունենա ամսի 21-ին ՄԱԿ Խնամակալության խորհրդի սրահում»,–ասել է դիվանագետը։ Նա բացատրել է, որ հանդիպումը, որը կայանալու է Եվրամիության նախաձեռնությամբ, որեւէ առնչություն չունի Սիրիայի Միջազգային աջակցության խմբի հետ, որի մեջ ընդգրկված է 20 երկիր, ՄԱԿ-ը եւ Արաբական երկրների լիգան։
ՍՄԱԽ-ի համանախագահներն են Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն։  ՄԱԿ-ում սեպտեմբերի 19-25-ը տեղի կունենա Գլխավոր Ասամբլեայի համաքաղաքական բանավեճը, որի շրջանակում կկայանան տասնյակ նիստեր եւ երկկողմանի հանդիպումներ։

Международная встреча высокого уровня по Сирии пройдет 21 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке на полях общеполитической дискуссии Генеральной Ассамблеи. Об этом заявил в воскресенье в эксклюзивном интервью ТАСС постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя.
«Международная встреча по сирийскому кризису будет проходить 21 числа, она будет проходить в зале Совета по опеке ООН в широком формате», - сказал дипломат.
Он пояснил, что встреча, которая состоится по инициативе Европейского союза, не имеет отношения к Международной группе поддержки Сирии (МГПС), включающую около 20 стран, ООН и Лигу Арабских государств. Сопредседателями МГПС являются Россия и США.
В ООН 19-25 сентября состоится общеполитическая дискуссия Генеральной Ассамблеи, на полях которой пройдут десятки заседаний и двусторонних встреч.