ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՄԱԿ–ում ելույթ ունենալիս Իրանին «վտարյալ երկիր» է անվանել, որը բռնություն է արտահանում։
«Իրանի կառավարությունն իր կոռումպացված բռնապետությունը քողարկում է ժողովրդավարության կեղծ դիմակի տակ»,– ասել է Թրամփը ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայում։
Նրա խոսքով՝ Իրանի կառավարությունը իր հարուստ պատմությամբ եւ մշակույթով ծաղկող երկիրը վերածել է վտարյալ պետության։
«Իրանի հետ գործարքը վնասում է ԱՄՆ–ին»,– ասել է նա եւ հավելել, որ Իրանը շարունակում է ապակառուցողական եւ խաղաղությունը սասանող վարքը, եւ միջազգային հանրությունը ստիպված է կանգնեցնել նրան։

Президент США Дональд Трамп, выступая в ООН, назвал Иран «страной-изгоем» и «коррумпированной диктатурой», которая экспортирует насилие.
«Правительство Ирана маскирует свою коррумпированную диктатуру за ложным видом демократии», — заявил Трамп, впервые выступая на Генеральной Ассамблее ООН.
По его словам, правительство Ирана превратило свою «процветающую страну с богатой историей и культурой» в «страну-изгой».
«Сделка с Ираном – вредна для США», — заявил он и добавил, что Иран продолжает «деструктивное и подрывающее мир поведение» и международному сообществу необходимо его остановить.