ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՄԱԿ–ում ելույթ ունենալիս Իրանին «վտարյալ երկիր» է անվանել, որը բռնություն է արտահանում։
«Իրանի կառավարությունն իր կոռումպացված բռնապետությունը քողարկում է ժողովրդավարության կեղծ դիմակի տակ»,– ասել է Թրամփը ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայում։
Նրա խոսքով՝ Իրանի կառավարությունը իր հարուստ պատմությամբ եւ մշակույթով ծաղկող երկիրը վերածել է վտարյալ պետության։
«Իրանի հետ գործարքը վնասում է ԱՄՆ–ին»,– ասել է նա եւ հավելել, որ Իրանը շարունակում է ապակառուցողական եւ խաղաղությունը սասանող վարքը, եւ միջազգային հանրությունը ստիպված է կանգնեցնել նրան։

US President Donald Trump, addressing the United Nations General Assembly for the first time on Tuesday, called Iran "rogue state" and "corrupted dictatorship" which exports violence.
"The Iranian government masks a corrupt dictatorship behind the false guise of a democracy," Trump noted.
According to him, the government of Iran turned the "prosperous country with rich history and culture" into "rogue state."
Trump noted that deal with Iran is harmful for the United States, adding that Iran continues destructive and peace undermining behavior and the international community needs to stop it.