Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ծրագրում է Ռուսաստան այցելել հոկտեմբերի սկզբին եւ մասնակցել Ռուսական էներգետիկ շաբաթին:
«Վենեսուելայի նախագահը, հնարավոր է, Ռուսաստան կայցելի հոկտեմբերի սկզբին»,- հայտնում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Նյու Յորքում ՄԱԿ կենտրոնակայանում լավատեղյակ աղբյուրին:
Նա հավելել է, որ «Մադուրոյի այցը հավանաբար, կհամընկնի հոկտեմբերի 3-7-ը նախատեսված Ռուսական էներգետիկ շաբաթին, որին Վենեսուելայի նախագահը կմասնակցի, եթե ժամանի»:
Հոկտեմբերին նախատեսված այցը կընթանա Վենեսուելայում Ազգային հիմնադիր ժողովի ընտրություններից հետո ներքաղաքական բնույթի խնդիրների եւ Կարակասի ու Վենեսուելայի միջեւ հարաբերությունների լարվածության համատեքստում:
Այս շաբաթ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի «շրջանակում» ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպել էր Վենեսուելայի ԱԳ նախարար Խորխե Արեասի հետ: «Մենք պատրաստ ենք ԱՄՆ-ի կողմից ցանկացած գործողության տարբերակին, չենք բացառում նաեւ ռազմական տարբերակը: Մենք գիտենք, որ կարող ենք հույս դնել Ռուսաստանի վրա: Մենք բարեկամներ չենք, մենք եղբայրներ ենք»,- հանդիպման ժամանակ ասել էր Վենեսուելայի ԱԳ նախարարը:

Venezuelan leader Nicolas Maduro is planning to come to Russia in early October and take part in the Russian Energy Week.
"Venezuelan President Nicolas Maduro may visit Russia on the first days of October," an informed source at the United Nations Headquarters in New York City told Interfax.
"Maduro's visit is apparently going to coincide with the Russian Energy Week scheduled for October 3-7 and the Venezuelan president, if he comes, will take part in it", the source said.
The upcoming visit will go amid Venezuela's domestic political problems after the election to the country's National Constitutional Assembly and the recent complications in the relations between Caracas and Washington.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov met with his Venezuelan counterpart Jorge Arreaza on the sidelines of the UN General Assembly this week. "We are prepared for any scenario of the U.S. action. We don't rule out the military scenario either. We know that we can count on Russia. We are not friends, we are brothers," Arreaza said during the meeting.