Մալթայի կառավարությունը հաղորդել է, որ հետ է կանչում Ռուսաստանում իր դեսպանին Սկրիպալի գործի կապակցությամբ խորհրդակցությունների նպատակով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Սոլսբերիում հարձակման համատեքստում Մալթայի կառավարությունը քաղաքական խորհրդակցությունների համար հետ է կանչում իր դեսպանին Մոսկվայից: Մալթայի կառավարությունը լիարժեք սոլիդարություն է հայտնում բրիտանական կառավարությանը մեր ընդհանուր անվտանգության դեմ այս լրջագույն մարտահրավերի ֆոնին»,- հայտնել է կառավարությունը Twitter-ում:
Հիշեցնենք, որ բրիտանական Սոլսբերիում մարտի 4-ին նյարդակաթվածային նյութով թունավորել էին Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին փոխգնդապետ Սերգեյ Սկրիպալին եւ նրա դստերը: Բրիտանական կողմը պնդում է, որ ռուսական պետությունը մասնակից է Սկրիպալի թունավորմանը: Ռուսաստանը կտրականապես ժխտում է այդ մեղադրանքը: Մեծ Բրիտանիայից հետո մի շարք ԵՄ երկրներ, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգները, Կանադան, Նորվեգիան, Ուկրաինան եւ այլ երկրներ Սկրիպալի գործի կապակցությամբ որոշում են կայացրել ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին:

Malta’s government is recalling the ambassador from Russia for political consultations following the attack on former Russian agent Sergei Skripal and his daughter, Times of Malta reported.
“The government of Malta condemns the attack in Salisbury in the strongest possible terms, and agrees with the United Kingdom government’s assessment that it is highly likely that the Russian Federation is responsible," the Foreign Ministry said in a statement.
As reported earlier, former Russian agent Sergei Skripal and his daughter were found slumped on a bench in Salisbury on March 4. UK Prime Minister Theresa May accused Russia of being responsible for an attack on Sergei Skripal and his daughter and decided to expel 23 Russian diplomats from UK. The United States and several European countries are expelling dozens of Russian diplomats in response to an attack.