Արտահերթ ընտրությունը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ մեր երկրի զարգացման վրա: Այս մասին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀԿ-ն կողմ կլինի՞ արտահերթ ընտրությունների:
«Արտահերթ ընտրությունը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ մեր երկրի զարգացման վրա, ընդհակառակը՝ կարող է հետ գցել: Այսինքն ոչ թե ընդհանարպես ժխտում եմ, բայց եթե լիներ դրա անհրաժեշտությունը, մենք 2017-ի ընտրություններից հետո որեւէ բողոքի ակցիա կնկատեինք, ՍԴ-ում բողոքարկումներ կտեսնեինք: Բայց բոլորը երջանիկ էին այդ ընտրություններից հետո: Այսինքն ընտրությունները չէ, որ բողոքի ալիքի պատճառ է դարձել: Կան դժգոհություններ, որը չենք ժխտում»,-հայտարարեց Բաղդասարյանը:
Հարցին, թե Հայաստանն այսօր կունենա՞ վարչապետ, նա պատասխանեց. «Դա կախված է պատգամավորների տրամադրություններից: Համենայնդեպս մենք վարչապետ կունենանք իր սահմանադրական ժամկետում, որովհետեւ չի կարելի երկիրը պարալիզացված պահել: Եթե այսօր վարչապետ չի լինում, 7-օրյա ժակետում պետք է ունենանք ընտրություններ, հակառակ դեպքում, Սահմանադրությունը հուշում է, որ ԱԺ-ն տանում ենք լուծարման, իսկ դա մեր երկիրը բավական հետ կգցի»:
Դիտարկմանը, որ եթե վարչապետի ընտրությունը լինի մեկ շաբաթ հետո, ՀՀԿ-ն հնարավո՞ր է իր թեկնածուն առաջադրի, Բաղդասարյանն արձագանքեց. «Նկատի ունեցեք, որ մենք հայտարարել ենք, որ սեփական թեկնածուով հանդես չենք գա եւ մենք մեր խոստումը պահում ենք: Քաղաքական զարգացումներն այնքան արագ են զարգանում... մենք առայժմ թեկնածու առաջադրելու որոշում եւ մտադրություն չունենք, բայց ամեն ինչ կախված է քաղաքական զարգացումներից»:
Նա ընդգծեց, որ մտավախություն չունի, որ եթե այսօր վարչապետ չընտրվի, իրավիճակը կարող է լարվել. «Ես այն քաղաքական գործիչներից չեմ, որ ճնշման տակ գործողություն կատարեմ: Թող որեւէ մեկլի մտքով չանցնի, որ ճնշման տակ ես կարող եմ գործողություն կատարել: Մենք պետք է մտածենք, թե 6 ամիս հետո, մեկ տարի հետ մեր երկիրն ինչ առաջընթաց կունենա, կամ ընդհանրապես կունանա, թե ոչ»:

YEREVAN. – A snap election cannot have a positive impact on the development of our country.
Vahram Baghdasaryan, head of the National Assembly (NA) faction of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), on Tuesday told the aforementioned to reporters in Parliament.
He noted this when asked whether the RPA will favor a snap parliamentary election in the country.
“A snap election can’t have a positive impact on the development of our country; on the contrary, it can throw [the country] back,” Baghdasaryan stated. “We would have noticed any protest action after the [parliamentary] elections in 2017 (…). But everyone was happy after those elections; that is, it’s not the elections that have caused a wave of protests. There is dissatisfaction that we don’t deny.”
And when asked whether Armenia will have a new Prime Minister on Tuesday, he responded as follows, in particular: “That depends on the moods of the MPs. At any rate, we will have a PM within his constitutional term because the country can’t be kept paralyzed.”
Baghdasaryan, however, said he is not worried that the situation could strain if the PM is not elected on Tuesday.
“I’m not one of those politicians to act under pressure,” Vahram Baghdasaryan added. “We need to think about what progress will our country have—or will it have at all, or not—six months later, one year later.”
The NA on Tuesday will convene a special session to debate and then vote on the next PM of Armenia. Pashinyan is the sole candidate nominated for this position.
On Monday morning, the Yelk faction held a meeting and nominated Nikol Pashinyan its candidate for the next PM of Armenia.
Also on the same day, the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party and the “Tsarukyan” Factions announced that they, too, will vote for Pashinyan.
But the ruling RPA NA faction has not yet made a final decision on how to vote. To note, however, RPA faction head Vahram Baghdasaryan had stated that if the other three political forces represented in parliament nominated a single candidate, their faction would not get in the way of Armenia having a new PM on Tuesday.
Nikol Pashinyan on Monday held talks with all parliamentary factions. His talk with the RPA faction was open to the media.
The RPA, Tsarukyan, Way Out, and ARF factions have 58, 31, 9 and 7 seats, respectively, in parliament.