Սոչիի Ադլերի շրջանում Պրոսվեշչենիա փողոցում հրդեհը սկսվել է առավոտյան ժամը վեցին մոտ, փոխանցում է «Российский Диалог»-ը:
05:40-ին եկել են առաջին հրշեջ ստորաբաժանումները, բաց կրակի ամբողջական չեզոքացման համար 1 ժամ է պահանջվել, մարմինները սկսել են գտնել 06:22-ին (հայտնաբերվել է միանգամից 6 մարդ), ավելի ուշ գտել են եւս երկուսին: Նրանցից ոմանք մահացել են քնած ժամանակ՝ ծխից շնչահեղձ լինելով:
Քննիչների տվյալներով՝ շենքը բռնկվել է լուցկու տուփի պես՝ հաշված րոպեների ընթացքում կրակն այն ամբողջությամբ ընդգրկել է: Հավանաբար, շենքի շինարարության ժամանակ, որտեղ ամեն ամառ հանգստացողների էին ընդունում, օգտագործել են վտանգավոր նյութեր:
Հայտնի է, որ երեք զոհվածները միեւնույն ընտանիքի անդամներն են: Զոհվածները շենքի տերերն են: Նրանց մարմինները հայտնաբերվել են երրորդ հարկում: Եվս հինգ զոհվածների հայտնաբերել են առաջին հարկում հայկական խոհանոցի սրճարանում: Հիմա ընտանիքի հայրն այրվածքներով հիվանդանոցում է: Նրա 16-ամյա որդին վնասվածքներ է ստացել, երբ պատուհանից ցած է նետվել: Հոսպիտալացված երրորդ կինը ծավալուն այրվածքներ ունի:
Սոչիում հրդեհի ժամանակ զոհվածների մեծ մասը Հայաստանի քաղաքացիներ են, հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները:
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի Կրասնոդարի մարզի քննչական վարչությունը հայտնել է ՌԴ ՔՕ 109-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (անզգուշությամբ մահվան պատճառում երկու եւ ավելի անձանց) քրեական գործ հարուցելու մասին. Սոչիի Ադլերի շրջանում շինարարական վագոններում զոհվել են 8 բանվորներ, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ինչպես հայտնում է «Կուբան-24»-ը, բոլոր զոհերը եւ տուժածները վարձու աշխատողներ են, ենթադրաբար՝ ԱՊՀ երկրներից: Այս պահին հայտնի է, որ վարձակալման պայմանագիրը կնքվել է Ռուսաստանի երկաթուղիներ ընկերության հետ, որի ներկայացուցիչը հիմա դեպքի վայրում է:

Пожар начался в шестом часу утра в Адлерском районе Сочи, на улице Просвещения, передает «Российский Диалог».
В 05:40 прибыли первые пожарные подразделения, на полную ликвидацию открытого горения потребовался час, тела начали находить в 06:22 (обнаружено сразу 6 человек) позже нашли еще двоих. Некоторые из них умерли во сне, задохнувшись едким дымом.
По данным свидетелей, здание вспыхнуло, как спичка - в считанные минуты оно полностью было охвачено огнем. Вероятно, при строительстве дома, где каждое лето принимали отдыхающих, использовали небезопасные материалы.
Известно, что трое погибших - члены одной семьи. Погибшие – владельцы здания. Их тела были обнаружены на третьем этаже. Еще пятерых погибших обнаружили в здании кафе армянской кухни на первом этаже. Сейчас глава семьи с ожогам в больнице. Его 16-летний сын получил травмы, когда выпрыгнул из окна. Третья госпитализированная - женщина с обширными ожогами.
Большинство погибших при пожаре в Сочи являются гражданами Армении, сообщают российские СМИ.
Следственное управление Следственного комитета России по Краснодарскому краю сообщило о возбуждении уголовного дела по ч. 3 ст. 109 УК РФ (причинение смерти по неосторожности двум и более лицам) — в Адлерском районе Сочи в строительных вагончиках погибли восемь рабочих, пишет «Коммерсант»
Как сообщает «Кубань 24», все погибшие и пострадавшие — наемные рабочие, предположительно из стран СНГ. На данный момент известно, что договор аренды на этот участок был заключен с компанией  «РЖД», ее представитель сейчас находится на месте происшествия.