Եթե մենք դատավորների վրա ազդեցություն ունենայինք եւ խառնվեինք դատական գործընթացին, հավատացեք՝ լիքը մարդ, որ այսօր ազատ են արձակվել, ազատ արձակված չէին լինի: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Ինչ վերաբերում է փակել, չփակելուն, դա եղել է մասնավոր զրույց, որտեղ հնչել են թե հայհոյանքներ, թե այլ լեքսիկոն է օգտագործվել: Բայց մյուս կողմից բոլորի համար պարզ է, որ դատավորների վրա փորձում են, եւ դա իրենց մոտ լավ ստացվում է, ազդեցություն ունենալ նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչները»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը:
Նշենք, որ ըստ հրապարակված ձայնագրության, Արթուր Վանեցյանը Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանին ասել է. Վանեցյան․ - «Ինձ դատավորը զանգեց, մի քիչ վախեցած ա, ասեցի մի հատ նայի սաղ գործը, Հրաչ, հա՞, Հրաչ ա անո՞ւնը։ ․․․ Մի խոսքով դատավորը, ով որ պտի կալանքը տա, ասեց մի հատ գործը նայեմ, պարոն Վանեցյան, զանգեմ զեկուցեմ, էս անեմ, էն անեմ, ․․․ ասի նայի, ասի նայի հիմքերը, կզանգես, կնայեմ, բայց կալանքը ուզես, չուզես պտի տաս»։

Если бы мы имели влияние на судей, вмешивались в судебные процессы, поверьте мне, многие люди, которых сегодня выпустили, не были бы на свободе. Об этом заявил на встрече с журналистами 11 сентября директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян.
«Это была частная беседа, в которой была как ругань, так и иной лексикон. Но, с другой стороны, для всех уже ясно, что представители бывшей власти пробуют влиять на судей, и это у них хорошо получается», - заявил Ванецян.
Отметим, что в обнародованной в интернете аудиозаписи Ванецян заявил главе ССС Сасуну Хачатряну следующее: «Мне только что судья звонил, он немного напуган. Я сказал, посмотри все дело. Его Грач зовут, да? Грач?... Одним словом, судья, который должен принять решение по аресту, сказал, я посмотрю дело, господин Ванецян, потом позвоню, доложу. Я сказал, изучи все основания, позвони, но решение об аресте, хочешь или не хочешь, но должен принять».