Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Երեւան վերադառնալուն պես խորհրդակցություններ է նախաձեռնել կառավարության եւ Ազգային ժողովի ղեկավարության հետ:
Այդ շրջանակում Սարգսյանն այսօր իր նստավայրում հանդիպումներ է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկրում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը եւ առկա խնդիրների հանգուցալուծման ուղիները՝ այդ համատեքստում կարեւորելով երկրում կայունության պահպանումն ու հանդուրժողականության մթնոլորտը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է անցած օրերի բանակցային գործընթացը եւ շեշտել, որ իրավիճակի հանգուցալուծման եւ առկա խնդիրների լուծման միակ ճանապարհը երկխոսությունն է:
Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել, որ հասարակությունն ու քաղաքական ուժերը կշարունակեն խոհեմություն ու սթափություն դրսևորել եւ առաջնորդվել երկրի շահերով, Սահմանադրությամբ ու օրենքներով:

YEREVAN.- Armenian President Armen Sarkissian initiated consultations with the leadership of the Government and the National Assembly,  the press service of the President’s Office reported.
Armen Sarkissian held meetings with Prime Minister Nikol Pashinyan and President of the National Assembly Ara Babloyan.
The interlocutors discussed the domestic political situation in the country and the ways to overcome the problems, highlighting the insurance of stability in the country and the atmosphere of tolerance in that context.
President Sarkissian welcomed the negotiation process of the previous days and emphasized that the only way to overcome the situation and solve the existing problems is dialogue.
The President of the Republic hoped that the public and the political forces will continue to display reasonability and will be guided by the interests of the country, the Constitution and the laws.