Այո, պարոն վարչապետը ճիշտ է ասում՝ բիզնեսը պաշտպանելու կարիք չկա, բայց ամենակարեւորը պետք է լինեն ծանոթություններ, կապեր, վստահություն, հավատք, ընկերություն, շրջապատ, որովհետեւ ցանկացած ծրագիր ու ներդրում կայանում է ծանոթության, վստահության կլոր սեղանի շուրջ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 7-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ այս իրավիճակում վայր դնի մանդատը, որպեսզի ավելորդ խոսակցությունները դադարեն, թե՞ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ի գիտություն կընդունի իր պատասխանը եւ հարցը դրանով կփակվի, Ծառուկյանը պատասխանեց. «Ոչ միայն պարոն Միրզոյանը, այլ նաեւ ամբողջ հանրության համար եւ ամենակարեւորը դիմողների համար, հասկանան, որ այդ ամենը անհիմն է: Իմ պատասխանում եւ իրավական եւ քաղաքական պատասխանը բարձր մակարդակով ներկայացված է: Այդպիսի խոսակցությունները վնաս են պետությանը, ներդրմանը: Այս 15 օրվա լարվածության մեջ ոչ մի բան չկա, անհիմն է: Բոլորը գիտեն, որ Ծառուկյանը իր ընկերությունները հանձնել է կառավարման, տարիներով չեմ գնում»,-ասաց ԲՀԿ առաջնորդը:
Նա հավելեց, որ այս իրավիճակն ազդում է, որ իր հետ պայմանավորվածություն ունեցող 18 ներդրողները մտավախություն ունեն, որ «ինչ-որ մեկը կարող է քնից րթնանալ, անհիմն հայտարարություն անի»:
«Կամ կարող է վատ է քնել, կամ երազում ինչ է տեսել, չի կարելի... դա ազդելու է մեր տնտեսության զարգացման, ներդրումների վրա: Արդեն մարդկանց մոտ մտավախություն կա՝ ներդրում անեն այս երկրում, թե ոչ: Կարող է մարդը վատ քնի, հելնի, մի հատ անհիմն եզրակացություն ասի: Ես ուզում եմ, որ մեր երկրում ներդրում լինի, որ մեր երկիրը զարգի, ծաղկանա, բարեկեցիկ երկիր դառնա»,- ընդգծեց Ծառուկյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությունը դիմել էր ԱԺ նախագահին եւ գլխավոր դատախազին՝ առաջարկելով քննարկել Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու հարցը: Սրա արձագանքել էր ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ հրապարակավ պարզաբանումներ պահանջելով Գագիկ Ծառուկյանից: Վերջինս էլ արձագանքել է ԱԺ նախագահի հայտարարությանը:

YEREVAN. – Yes, Mr. Prime Minister is right; there is no need to protect the business. But most importantly, there must be acquaintances, connections, trust, faith, friendship, circles, because any project and investment is made at the roundtable of acquaintance and trust. Opposition Prosperous Armenia Party (PAP) Chairman, head of its National Assembly (NA) faction, and tycoon Gagik Tsarukyan on Tuesday told this to reporters in parliament.
Asked whether it is possible that, in this situation, he might give up his parliamentary seat in order to end the unnecessary rumors, or whether NA Speaker Ararat Mirzoyan will accept his response and the matter will be considered closed, Tsarukyan responded as follows, in particular: “(…) all this [rumors] is baseless. In my answer and the legal and political answer is presented at a high level. Such conversations damage the state, the investment. There is nothing in this 15-day tension; it’s baseless. Everyone knows that Tsarukyan handed over his companies to management [by others].”
He added that this situation affects the fact that 18 investors who have an arrangement with him are now concerned that someone may “wake up” one day and make a groundless statement.
“It will affect the development of our [Armenia’s] economy, the investments. People already are worried about investing in this country or not,” the PAP leader stressed. “I want that there be investment in our country, that our country develop, flourish, and become a prosperous country.”
The “Citizen’s Decision” Social-Democratic Party had submitted a petition to NA President Ararat Mirzoyan and Prosecutor General Artur Davtyan to start a process of launching criminal proceedings against Gagik Tsarukyan and stripping him of his parliamentary mandate in connection with the statements he had made to reporters at the NA Sessions’ Hall and outside on April 19, and taking into account the ban on Armenian MPs’ engaging in entrepreneurial activities.
Mirzoyan responded to this petition, requested a respective public clarification from Tsarukyan, and the latter responded to this request.