ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տարածել է դատախազության հրապարակումը՝ ԱԺ կարիքների համար կեղծ մեդալների ձեռքբերման գործընթացում կատարված չարաշահումների վերաբերյալ: Հրապարակմանը կից՝ Միրզոյանը գրել է.
«Ամիսներ առաջ բացահայտեցինք, որ 2015-2016թթ․ ԱԺ աշխատակազմի ձեռք բերած ԱԺ պատվո մեդալները և ԱԺ նախագահի հուշամեդալները, որոնք ըստ տեխնիկական բնութագրերի պետք է լինեին ոսկու շերտով պատված արծաթից, իրականում պատրաստված են եղել պղինձ-ցինկի համաձուլվածքից։
Ուրախ եմ տեղեկանալ, որ Քննչական կոմիտեի Արաբկիրի քննչական բաժնի աշխատանքների արդյունքում լուրջ բացահայտումներ են արվել։ Դատախազության կողմից երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել։
Դատարանի որոշմամբ երկու մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, երկուսի դեպքում էլ կալանավորումը փոխարինվել է գրավով։ Դատարանի որոշումները դատախազության կողմից բողոքարկման փուլում են։
Ուշագրավ է, որ վարույթի շրջանակներում ուսումնասիրությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ ԱԺ աշխատակազմում նշված ժամանակահատվածում նաև այլ առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ: Նախաքննությունը շարունակվում է»:

Спикер парламента Армении Арарат Мирзоян на своей странице в Facebook распространил публикацию Генпрокуратуры о злоупотреблениях, имевших место в процессе приобретения поддельных медалей для нужд Национального Собрания республики.
Под публикацией он написал:
«Несколько месяцев назад выяснилось, что приобретенные аппаратом НС в 2015-2016 годах почетные медали парламента и памятные медали председателя Национального Собрания, которые, согласно техническим характеристикам, должны были быть покрыты золотом, на самом деле были изготовлены из медно-цинкового сплава.
Рад тому, что в результате работ, проделанных представителями Арабкирского следственного отдела Следственного комитета Армении, имеются серьезные разоблачения. Прокуратура предъявила нескольким лицам обвинение.
Решением суда в отношении последних избрана мера пресечения в виде ареста, в двух случаях арест заменен на залог. Решения суда находятся на этапе обжалования со стороны Прокуратуры.
Примечательно то, что в результате исследований в рамках производства приобретены фактические данные и о других коррупционных злоупотреблениях в аппарате НС за указанное время. Предварительное следствие продолжается».