ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ NATO-ն պետք է ընդլայնել՝ նրանում ներառելով Մերձավոր Արեւելքի երկրներին։ Նա նույնիսկ նոր անուն է մտածել դաշինքի համար՝ NATOME (NATO-Middle East), հայտնում է AP-ը։
«Ինչ հրաշալի անվանում՝ NATOME»,- ասել է Թրամփը։ Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ը հետապնդում է «Իսլամական պետության» գրոհայիններին, զրկում նրանց տարածքներ վերահսկելուց եւ սպանում ԻՊ-ի առաջնորդին։ «Մենք մեծ ծառայություն ենք մատուցել Եվրոպային։ Ես կարծում եմ, որ NATO-ն պետք է ընդլայնվի, եւ մենք պետք է ներառենք Մերձավոր Արեւելքը, անկասկած․․․ Այժմ բեռն ընկած է մեր ուսերին, եւ դա անարդար է»,- ասել է նա։
Թրամփը նշել է, որ ուզում է NATO-ի ավելի շատ զորքեր տեսնել Մերձավոր Արեւելքում, քանի որ այնտեղ խնդիրները միջազգային են։

Президент США Дональд Трамп считает, что НАТО следует расширить, включив в него страны Ближнего Востока. Он даже предложил новое название для альянса: «NATOME» - сокращение от НАТО-Ближний Восток (NATO-Middle East.), передает AP.
«Какое прекрасное название - NATOME», - сказал Трамп. По его словам, США обуздывают боевиков «Исламского государства», лишают их контроля над территорией и убивают лидера ИГ Абу Бакра аль-Багдади. «Мы оказали Европе большую услугу», - сказал он.  «Я думаю, что НАТО должно быть расширено, и мы должны включить Ближний Восток, безусловно... Сейчас бремя лежит на нас, и это несправедливо», - сказал Трамп.
Он отметил, что  хочет видеть больше войск НАТО на Ближнем Востоке, потому что проблемы там международные.