Պենտագոնը պաշտոնապես հրապարակել է ՉԹՕ-ներ պատկերող երեք տեսանյութ, որոնք ավելի վաղ հանրայնացրել էր մասնավոր ընկերությունը, հայտնում է CNN-ը։
Տեասնյութերում երեւում են արագ շարժվող չճանաչված թռչող օբյեկտներ։ Դրանց նկարահանել են ինֆրակարմիր տեսխցիկներով։ Երկու տեսանյութերում լսվում է զինվորականների խոսքը, որոնք հիացմունքով արձագանքում են նրան, թե ինչքան արագ են շարժվում օբյեկտները։ Մի ձայնը ենթադրում է, որ դա կարող է դրոն լինել։
ԱՄՆ ՌՕՈՒ-ն ավելի վաղ հաստատել էր, որ տեսանյութերն իրական են։ Պենտագոնը որոշել է հրապարակել դրանք այժմ, «որպեսզի պարզաբանի հասարակության ցանկացած մոլորությունն այն մասին՝ իրական են եղել արդյոք կադրերը, թե էլի ինչ-որ բան կա տեսանյութում»։
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Սյու Գոֆի խոսքերով՝ մանրամասն ուսումնասիրությունից հետո վարչությունը թույլ է տվել այս ոչ գաղտնի տեսահոլովակների հրապարակումը՝ որոշելով, որ դրանք չեն բացահայտում ամերիկյան տեխնոլոգիաների հնարավորությունները եւ չեն խոչընդոտում օդային տարածք ռազմական ներխուժումների որեւէ հետաքննությանը։
Ներկայում Պենտագոնը ունի պաշտոնական ցուցումներ, թե ինչպես պետք է օդաչուները հայտնեն հնարավոր ՉԹՕ-ների հայտնաբերման մասին։

Пентагон официально опубликовал три видео с НЛО, которые ранее были обнародованы частной компанией, передает CNN.
На видеороликах видны быстро двигающиеся неопознанные летающие объекты. Их сняли на, инфракрасные камеры. На двух видео слышна речь военнослужащих, которые с восхищением реагируют на то, как быстро движутся объекты. Один голос предполагает, что это может быть дрон.
ВВС США ранее признали подлинность видео. Пентагон решил обнародовать их сейчас, «чтобы прояснить любые заблуждения общественности о том, были ли распространяемые кадры реальными, или есть ли что-то еще на видео»
По словам представителя Пентагона Сью Гоф, после тщательного анализа департамент позволил публикацию этих несекретных видеороликов, решив, что они не раскрывают возможность американских технологий и не препятствует каким-либо последующим расследованиям военных вторжений в воздушное пространство.
В настоящее время у Пентагона есть официальные рекомендации относительно того, как пилоты должны сообщать об обнаружении возможных НЛО.