Պենտագոնը պաշտոնապես հրապարակել է ՉԹՕ-ներ պատկերող երեք տեսանյութ, որոնք ավելի վաղ հանրայնացրել էր մասնավոր ընկերությունը, հայտնում է CNN-ը։
Տեասնյութերում երեւում են արագ շարժվող չճանաչված թռչող օբյեկտներ։ Դրանց նկարահանել են ինֆրակարմիր տեսխցիկներով։ Երկու տեսանյութերում լսվում է զինվորականների խոսքը, որոնք հիացմունքով արձագանքում են նրան, թե ինչքան արագ են շարժվում օբյեկտները։ Մի ձայնը ենթադրում է, որ դա կարող է դրոն լինել։
ԱՄՆ ՌՕՈՒ-ն ավելի վաղ հաստատել էր, որ տեսանյութերն իրական են։ Պենտագոնը որոշել է հրապարակել դրանք այժմ, «որպեսզի պարզաբանի հասարակության ցանկացած մոլորությունն այն մասին՝ իրական են եղել արդյոք կադրերը, թե էլի ինչ-որ բան կա տեսանյութում»։
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Սյու Գոֆի խոսքերով՝ մանրամասն ուսումնասիրությունից հետո վարչությունը թույլ է տվել այս ոչ գաղտնի տեսահոլովակների հրապարակումը՝ որոշելով, որ դրանք չեն բացահայտում ամերիկյան տեխնոլոգիաների հնարավորությունները եւ չեն խոչընդոտում օդային տարածք ռազմական ներխուժումների որեւէ հետաքննությանը։
Ներկայում Պենտագոնը ունի պաշտոնական ցուցումներ, թե ինչպես պետք է օդաչուները հայտնեն հնարավոր ՉԹՕ-ների հայտնաբերման մասին։

The Pentagon has officially released three short videos showing “unidentified aerial phenomena” that had been previously released by a private company, reports CNN.
The videos show what appear to be unidentified flying objects rapidly moving while recorded by infrared cameras. Two of the videos contain service members reacting in awe at how quickly the objects are moving. One voice speculates that it could be a drone.
The Navy previously acknowledged the veracity of the videos in September of last year. They are officially releasing them now, "in order to clear up any misconceptions by the public on whether or not the footage that has been circulating was real, or whether or not there is more to the videos," according to Pentagon spokesperson Sue Gough.
"After a thorough review, the department has determined that the authorized release of these unclassified videos does not reveal any sensitive capabilities or systems," said Gough in a statement, "and does not impinge on any subsequent investigations of military air space incursions by unidentified aerial phenomena."
The Navy now has formal guidelines for how its pilots can report when they believe they have seen possible UFOs.