Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդը քննադատել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին այն խոսքերի համար, որ Թուրքիան կշարունակի միգրանտներ ընդունել՝ պատճառաբանելով կառավարության կողմից ներհոսքի «հաջող ֆինանսավորումը»: Այս մասին հայտնում է Ahval-ը:
Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության (ՀԺԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն Էրդողանին մեղադրել է Թուրքիայի քաղաքացիներին պատկանող տարածքները որպես ներդրումներ «վաճառելու» համար և կոչ է արել արտահերթ ընտրություններ անցկացնել հաջորդ` 2023 թ. ընտրությունների նախաշեմին։
«Եկեք գնանք արտահերթ ընտրությունների՝ ժողովրդի հավանությամբ»,- իր Twitter-ում գրել է Քըլըչդարօղլուն:
Ուրբաթ օրը, խոսելով Թուրքիայի 4 միլիոն միգրանտ բնակչության մասին, Էրդողանը հայտարարել էր, որ իր կառավարությունը կշարունակի նրանց ապաստան տրամադրել: Այս հայտարարությունն արվել է Աֆղանստանից միգրանտների մեծ հոսքի ֆոնին, որոնք երկիր են ժամանում հարեւան Իրանից՝ ռազմական գործողությունների սրման ֆոնին:

Лидер главной оппозиционной партии Турции раскритиковал президента Реджепа Тайипа Эрдогана за его высказывания о том, что Турция продолжит принимать мигрантов, сославшись на «успешное финансирование» правительством этого притока. Об этом сообщает Ahval.
Лидер Республиканской народной партии (РНП) Кемаль Кылычдароглу обвинил Эрдогана в «продаже» районов, принадлежащих турецким гражданам в качестве инвестиций, и призвал к досрочным выборам в преддверии следующих, запланированных на 2023 год.
«Давайте пойдем на досрочные выборы с одобрения народа», — написал Кылычдароглу в своем Twitter.
Говоря в пятницу о 4-миллионном населении мигрантов в Турции, Эрдоган заявил, что его правительство будет продолжать предоставлять им убежище. Такое заявление было сделано на фоне большого потока мигрантов из Афганистана, прибывающих в страну из соседнего Ирана на фоне обострения боевых действий.