Արեւմտյան երկրներն ավելացրել են Ուկրաինա զենքի մատակարարումները, սակայն վերջինս պնդում է, որ իրեն ավելի շատ է անհրաժեշտ, որպեսզի դիմակայի Ռուսաստանի մեծաթիվ եւ ավելի լավ հագեցած բանակին:
Reuters-ը ամփոփ տեղակատվություն է ներկայացրել այն ռազմական տեխնիկայի մասին, որը Կիեւը գնել, ստացել կամ ստանալու է ապագայում։
2014 թվականից ԱՄՆ-ը տրամադրել է ավելի քան 2,5 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն՝ ներառյալ հակատանկային Javelin հրթիռներ, առափնյա պարեկային նավակներ, դիպուկահար հրացաններ, հետախուզական անօդաչու սարքեր, ռադիոտեղորոշիչ համակարգեր, գիշերային տեսողության սարքեր եւ ռադիոտեխնիկա: Մի խումբ ամերիկացի սենատորներ անցյալ շաբաթ խոստացել են լրացուցիչ մատակարարումներ, որոնք կարող են ներառել հակահրթիռային Stinger արկեր, հրաձգային զենք եւ մոտորանավակներ:
Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիան մատակարարել է փոքր հեռահարության հակատանկային 2000 միավոր զենք, 17 հրթիռ եւ վերապատրաստման համար բրիտանացի մասնագետներ է ուղարկել: Նա նաեւ տրամադրել է Saxon զրահատեխնիկա։
Էստոնիան ուղարկում է հակատանկային Javelin հրթիռներ, իսկ Լատվիան եւ Լիտվան՝ Stinger հրթիռներ։
Թուրքիան Ուկրաինային վաճառել է Bayraktar TB2 անօդաչուների մի քանի խմբաքանակ։
Չեխիան անցյալ շաբաթ հայտարարել է, որ ծրագրում է 152 մմ տրամաչափի հրետանային զինամթերք նվիրաբերել:
ԳԴՀ-ն բացառում է զենքի մատակարարումը Ուկրաինային, սակայն 6 միլիոն դոլարի չափով դաշտային հոսպիտալ է ֆինանսավորում եւ անհրաժեշտ ուսուցում տրամադրում։
Ուկրաինական ցանկությունների ցուցակ՝
- Ուղղաթիռներ, կապի համակարգեր եւ թեթեւ զրահատեխնիկա՝ ԱՄՆ-ից
- Զենիթահրթիռային NASAMS համակարգ՝ Նորվեգիայից
- DANA ինքնագնաց հրետանային համակարգ՝ Չեխիայից, եւ 120 մմ ու ավելի բարձր տրամաչափով խորհրդային արտադրության հրետանային արկեր

Западные страны увеличили поставки оружия на Украину, но последняя утверждает, что ей нужно больше, чтобы противостоять более многочисленной и лучше оснащенной армии России.
Reuters приводит краткую информация о военной технике, которую Киев купил, получил или получит в будущем.
США предоставили военную помощь на сумму более 2,5 миллиардов долларов с 2014 года, включая противотанковые ракеты Javelin, прибрежные патрульные катера, снайперские винтовки, разведывательные беспилотники, радиолокационные системы, приборы ночного видения и радиотехническое оборудование. Группа сенаторов США на прошлой неделе пообещала дополнительные поставки, которые могут включать противоракетные снаряды Stinger. авиационные ракеты, стрелковое оружие и катера.
Великобритания на прошлой неделе поставила 2000 единиц противотанковых средств малой дальности , 17 ракет и отправила британских специалистов для обучения. Она также предоставил бронетехнику Saxon.
Эстония отправляет противотанковые ракеты Javelin, а Латвия и Литва предоставляют ракеты Stinger.
Турция продала Украине несколько партий Bayraktar TB2 беспилотников.
Чехия заявила на прошлой неделе, что планирует пожертвовать партию 152-мм артиллерийских боеприпасов.
ФРГ исключает поставки оружия на Украину, но финансирует полевой госпиталь на сумму 6 миллионов долларов и обеспечение необходимого обучения.
Украинский список желаний:
- Вертолеты, системы связи и легкая бронетехника из США
- Зенитный ракетный комплекс NASAMS из Норвегии
- Самоходная артсистема ДАНА из Чехии, и снаряды для артиллерии советского производства калибром 120 мм и выше