Որոշ ռուսական ռազմանավերի անցումը իր ջրերով դեպի Սեւ ծով արգելափակելու մասին Թուրքիայի խոստումը կարող է օգնել նրան ՆԱՏՕ-ում իր կապերը վերականգնելուն, գրում է Reuters-ը։
Մեկնմանը սպասող ռուսական նավերի կուտակումը մոտ օրերս կստուգի Անկարայի վճռականությունը եւ ցույց կտա, թե որքան հեռու է նա պատրաստ գնալ՝ փոխելով Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ իր բացառապես նուրբ դիվանագիտական հավասարակշռությունը։
Թուրքիան փոխել է իր հռետորաբանությունը՝ կիրակի օրը Մոսկվայի հարձակումը Ուկրաինայի վրա «պատերազմ» անվանելով․ դա քայլ է, որն Անկարային թույլ կտա օգտագործել միջազգային պակտի մասերը՝ Միջերկրական ծովից Սեւ ծով ռուսական որոշ ռազմանավերի տարանցումը սահմանափակելու համար։
Դա կարող է սահմանափակել Մոսկվայի՝ իր ռազմածովային ուժերն Ուկրաինայի Սեւ ծովի ափին հարձակվելու ունակությունը, թեեւ ամեն ինչ կախված է 1936 թ․-ի Մոնտրյոյի կոնվենցիայում մանր տպատառից։ Այս պակտը թույլ է տալիս Թուրքիային պատերազմի ժամանակ սահմանափակել ծովով տարանցումը Դարդանելի եւ Բոսֆորի նեղուցներով, սակայն պարունակում է մի դրույթ, որի համաձայն նավերը կարող են ռազմակայան վերադառնալ։
Առնվազն չորս ռուսական նավ ներկայումս սպասում է Միջերկրական ծովից դուրս գալու Թուրքիայի որոշմանը, ասել է աշխարհաքաղաքական վերլուծաբան եւ Ստամբուլում տեղակայված Bosphorus Observer խորհրդատվական ընկերության ղեկավար Յորուկ Իսիկը։ Իսիկի եւ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյայի խոսքով՝ նրանցից երկուսը՝ ֆրեգատը եւ Էսկադրային ականակիրը, պաշտոնապես խնդրել են իրենց թույլ տալ մեկնել արդեն այս շաբաթ:
«Դա պատերազմ անվանելը շատ մեծ քայլ է։ Անկարան չէր ցանկանում գնալ այդ քայլին եւ իր ձեւակերպմամբ Մոսկվային տալիս է ագրեսիան կասեցնելու վերջին հնարավորությունը»,- ասել է Իսիկը Reuters գործակալությանը:
Խաղադրույքները բարձր են Թուրքիայի համար, որը ծովային սահմաններ եւ լավ կապեր ունի ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի հետ։
Արեւմուտքի ուղղությամբ վճռական տեղաշարժը կարող է ամրապնդել ՆԱՏՕ-ում նրա դրությունը այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի կողմից 2019 թ․-ին ռուսական Ս-400 հրթիռների գնումը փչացրեց հարաբերությունները եւ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառ դարձավ։
Այնուամենայնիվ, ցանկացած չափազանց հեռուն գնացող քայլ կարող է վնաս հասցնել Թուրքիայի տնտեսությանը, որն առանց այդ էլ տուժել է դեկտեմբերին տեղի ունեցած արժութային ճգնաժամից եւ ինֆլյացիոն պարույրից։
Ռուսական բնական գազը կազմում է թուրքական ներմուծման 45 տոկոսը, իսկ ռուսաստանցիները կազմում են զբոսաշրջիկների 20 տոկոսը։
GlobalSource Partners-ի ներկայացուցիչ Աթիլա Եսիլադան ասել է, որ հակամարտության վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշման փոփոխությունը «գրեթե անկասկած կհանգեցնի Ռուսաստանի զայրույթին», եւ որ դա կերեւա թուրքական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման արգելքների կամ Սիրիայում սադրանքների տեսքով։
Մեկ այլ պաշտոնյա ասել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը պլանավորում էր քայլեր ձեռնարկել տնտեսության խթանման ուղղությամբ, երբ հակամարտության հետեւանքները «օրեցօր ավելի ու ավելի են զգացվում»: Անցած շաբաթ լիրան կարճ ժամանակով ընկել է 5 տոկոսով՝ Ռուսաստանի կողմից հատուկ գործողության սկսվելուց հետո։
Մինչդեռ թուրք քաղաքական գործիչները զուսպ հռետորաբանություն են դրսեւորում։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Մոսկվայի նկատմամբ Արեւմուտքի մոտեցումը, այդ թվում ՝ պատժամիջոցների կիրառումը, ինչպես նաեւ կտրուկ տոն է ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ ներխուժումը համարելով «անընդունելի» եւ «ծանր հարված» տարածաշրջանային անվտանգությանը։
Ռուսաստանի հետ սերտ կապեր հաստատելով էներգետիկայի եւ պաշտպանության ոլորտում՝ Անկարան անօդաչու թռչող սարքեր է վաճառել Ուկրաինային եւ համատեղ արտադրության մասին համաձայնագիր ստորագրել, ինչով զայրացրել է Մոսկվային։
ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ռուս եւ ուկրաինացի գործընկերներին կոչ է արել դադարեցնել կրակը եւ բանակցություններ վարել, որոնք Էրդողանն առաջարկել է անցկացնել Թուրքիայում։
Չավուշօղլուն կիրակի օրը հայտարարել է, որ Սեւ ծովի ռազմակայան վերադարձող նավերին կթույլատրվի անցումը եւ գնահատումը կիրականացվի յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում։

Turkey's promise to block some Russian warships from crossing its waters into the Black Sea could help rebuild its ties with NATO, Reuters reported.
Here is the full article:
But a buildup of Russian ships waiting to make the journey will test Ankara's resolve over the next few days and show how far it is willing to go in tilting its uniquely delicate diplomatic balance between east and west.
Turkey changed its rhetoric to call Moscow's assault on Ukraine a "war" on Sunday - a move that would allow Ankara to use parts of an international pact to limit the transit of some Russian warships from the Mediterranean to the Black Sea.
That could curb Moscow's ability to build up its naval force attacking Ukraine's Black Sea Coast, though it all depends on the small print in the 1936 Montreux Convention. The pact allows Turkey to limit naval transit of its Dardanelles and Bosphorus straits during wartime but has a clause exempting ships returning to their registered base.
At least four Russian ships are currently waiting on Turkey's decision to cross from the Mediterranean, Yoruk Isik, an Istanbul-based geopolitical analyst and head of the Bosphorus Observer consultancy, said. Two of them - a frigate and a destroyer - have formally asked to make the journey as soon as this week, according to Isik and a senior Turkish official. Any of them claiming the Black Sea as their base could still make the journey, leaving Turkey with some wriggle room.
"Calling it a 'war' is a very big step," Isik told Reuters. "Ankara didn't want to take this step and, with the language, is giving Moscow one last chance to stem aggression in Ukrainian cities."
The stakes are high for NATO member Turkey which has maritime borders and good ties with both Russia and Ukraine
A decided shift to the West could burnish its standing within NATO after Turkey's 2019 purchase of Russian S-400 missiles soured relations and triggered U.S. sanctions.
Yet, any step too far may harm Turkey's already beleaguered economy after a currency crisis in December and an inflationary spiral.
Russian natural gas accounts for 45% of Turkish imports, while Russians account for 20% of Turkey's tourists.
Atilla Yesilada of GlobalSource Partners said Turkey's shift over the conflict was "almost certain to draw the Russian wrath," and that this would be seen with bans on Turkish agricultural exports or provocations in Syria.
A separate official with knowledge of the matter said Turkey's government planned to take steps to boost the economy now that fallout from the conflict is being felt "more and more by the day". The lira briefly tumbled 5% last week as the attacks - which Russia call a "special operation" - began.
Meanwhile, Turkey's politicians have kept their own rhetoric measured.
President Tayyip Erdogan has criticised the Western approach to Moscow including the use of sanctions, while also taking a sharp tone towards Russia, calling the invasion "unacceptable" and a "heavy blow" to regional security.
While forging close ties with Russia on energy and defence, Ankara has sold drones to Ukraine and inked a deal to co-produce more, angering Moscow.
Foreign Minister Mevlut Cavusoglu appealed to Russian and Ukrainian counterparts for a ceasefire and negotiations, which Erdogan has offered to host.
Cavusoglu said on Sunday that ships returning to base in the Black Sea will be permitted passage and evaluated on a case-by-case basis.