Մինչ Եվրոպան փորձում է աստիճանաբար դադարեցնել ռուսական էներգակիրների մատակարարումները, Թուրքիան, գուցե, եւս մի կարեւոր խնդիր է լուծել՝ մայրցամաքի գրեթե ամբողջությամբ կախվածությունը Չինաստանից հազվագյուտ հողերի վրա՝ մաքուր էներգիային անցումն ապահովելու համար:
Այս ամիս Անկարան հայտարարեց հազվագյուտ հողային տարրերի հսկայական հանքավայրի հայտնաբերման մասին, որը մշակվելուց հետո կարող է օգտագործվել էլեկտրամոբիլների, հողմային տուրբինների եւ արեւային մարտկոցների արտադրության համար:
Թուրք երկրաբանները հաշվարկել են, որ հյուսիսարեւմտյան Էսքիշեհիր քաղաքի մոտ գտնվող տարածքը մոտ 694 միլիոն տոննա հազվագյուտ հողային մետաղներ է պարունակում՝ զիջելով միայն  800 միլիոն տոննային Չինաստանում:
Մինչ Թուրքիան կարծում է, որ իր նոր հանքավայրը բավարար է 1000 տարվա ընթացքում աշխարհի կարիքները հոգալու համար, մետաղական տարրերի որակի կամ որակի վերաբերյալ հստակության բացակայությունը տարակուսանք է առաջացրել շատ վերլուծաբանների մոտ:
«Եթե նրանք հավակնեին նման մեծ հանքավայրի, ապա շատ հորատումներ կիրականացնեին եւ կիմանային, թե ինչ կա այնտեղ»,- DW-ին ասաց բրիտանական Hallgarten & Company-ի հետախուզական ընկերության տնօրեն եւ հանքարդյունաբերության ստրատեգ Քրիստոֆեր Էքլսթոունը:
Համաշխարհային Wood Mackensie խորհրդատվական ընկերության հազվագյուտ հողերի մասով հետազոտությունների տնօրեն Դեյվիդ Մերիմանն ասել է, որ թուրքական հանքավայրը, հավանաբար, հազվագյուտ հողային տարրեր է պարունակում՝ լանթան եւ շիճուկ, որոնք «ներկայումս զգալի գերազանցում են», այլ ոչ թե «պահանջարկ ունեցող ամենահազվագյուտ տեսակը»:
Բրիտանացի երկրաբան Քեթրին Գուդենաֆը վերջերս Wired ամսագրին հայտնել էր, որ թուրքական հանքավայրերը, հավանաբար, մոտ 14 միլիոն տոննա հազվագյուտ հողային էլեմենտների օքսիդներ են պարունակում, ինչը Չինաստանի գնահատված ռեսուրսների մեկ երրորդից պակաս է:
Ներկայումս Չինաստանը մատակարարում է աշխարհի հազվագյուտ հողային նյութերի մոտ չորս հինգերորդը եւ պատասխանատու է Եվրամիություն հազվագյուտ հողային մագնիսների ներմուծման մոտ 98 տոկոսի համար՝ տարեկան մոտ 16000 տոննա:
Չինաստանի մատակարարման շղթայի խոշորագույն օպերատորները պետական ​​են եւ/կամ խոշոր սուբսիդիաներ են ստանում, ինչը թույլ է տալիս ասիական արտադրության մագնիսների արժեքը մոտ մեկ երրորդով ցածր պահել, քան դրանց եվրոպական գործընկերները:
Չինաստանի մենաշնորհը մտահոգություն է առաջացրել Բրյուսելում, Բեռլինում եւ Վաշինգտոնում, որ հազվագյուտ հողերը կարող են Պեկինի կողմից որպես լծակ օգտագործվել առեւտրային եւ աշխարհաքաղաքական վեճերում:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենն այս շաբաթ ասել է, որ Վաշինգտոնը ձգտում է նվազեցնել իր «չափից մեծ կախվածությունը» չինական հազվագյուտ հողերային տարրերից՝ մեղադրելով Պեկինին «հարկադրանք կիրառելու համար մի շարք երկրների վրա ճնշում գործադրելու համար, որոնց վարքագծին նրանք հավանություն չեն տալիս»:
ԵՄ-ն երկու տարի առաջ Հումքային նյութերի եվրոպական դաշինք էր ստեղծել՝ անդամ երկրներին երրորդ երկրներից առաջնային հումքի, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողերի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման գործում օգնելու համար:
Եթե ​​հանքավայրն այդքան արժեքավոր է, որքան պնդում է Անկարան, այն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցների վրա ազդեցության լրացուցիչ լծակներ կտա եւ կօգնի աջակցել թուրքական հիվանդ տնտեսությանը, որը 2018-ից արժութային ճգնաժամերի մեջ է:
Սակայն սա առաջին դեպքը չէ, երբ Էրդողանի հայտարարությունները թերահավատությամբ են ընդունվում։ Երկու տարի առաջ Անկարան հայտարարեց Սեւ ծովում բնական գազի հսկայական հանքավայրի հայտնաբերման մասին, որը, ըստ թուրք առաջնորդի, կնվազեցնի երկրի էներգակիրների ներկրման հսկայական ծախսերը:
Վերլուծաբանները կասկածում են, որ գազի մոտ 320 միլիարդ խորանարդ մետր (11.3 տրիլիոն խորանարդ ֆուտ) պաշարներն այնքան մեծ կլինեն, որքան կանխատեսվում էր, եւ որ գազի հանքավայրը կգործարկվի մինչեւ 2023 թվականը, ինչպես խոստացվել էր:
Արեւմուտքի համար ռազմավարական նշանակությունն այնպիսին է, որ շատ այլ պոտենցիալ հազվագյուտ հողային նախագծեր գերագնահատել են իրենց ներուժը վերջին տարիներին՝ փորձելով խթանել ներդրողների հետաքրքրությունը:
Էքսելսթոունը նշել է, որ մեկ տասնամյակ առաջ հազվագյուտ հողերի վերջին բումի ժամանակ «հայտնաբերված մեծ հանքավայրերից շատերը չափազանց ցածր որակի էին: Մերրիմանը նշել է, որ Wood Mackensie-ն ներկայումս հետեւում է մոտ 150 հազվագյուտ հողային նախագծերին ամբողջ աշխարհում, որոնք արդյունահանման փուլում են: Դրանցից 100-ը գտնվում են մշակման փուլում։
Ներկայումս Եվրոպայում հազվագյուտ հողերի մշակման միայն մի գործարան կա Էստոնիայում եւ շատ սահմանափակ թվով մագնիս արտադրողներ, որոնցից ամենամեծը գերմանական Vacuumschmelze-ն է:
Այնուամենայնիվ, շուկան արագորեն փոխվում է, եւ Չինաստանը տասը տարի անց կարող է նույն ուժը չունենալ, կանխատեսում է Էքլսթոունը:
«Չինաստանն արդեն կորցրել է իր գերակայությունը ծանր հազվագյուտ հողերի ոլորտում [որոնք կազմում են 17 հազվագյուտ հողերի գրեթե կեսը], այժմ նա ստիպվախ է ներմուծել դրանք»,- ասել է նա:

While Europe is trying to turn away from Russian energy resources, Turkey may have solved another major problem: the continent's near-complete dependence on China for rare-earth elements to make the transition to clean energy.
This month, Ankara announced the discovery of a huge deposit of rare-earth elements that, once processed, could be used to make electric cars, wind turbines and solar panels.
Turkish geologists estimated that the area near the northwestern city of Eskisehir contains about 694 million tons of rare earth metals, second only to China's 800 million tons.
While Turkey believes its new deposit is enough to meet the world's needs for 1,000 years, the lack of clarity about the grade or quality of the metallic elements has many analysts scratching their necks.
"If they're claiming such a big deposit, they would done a lot of drilling and would know what the grade was," Christopher Ecclestone, a principal and mining strategist at the UK research house Hallgarten & Company, told DW.
David Merriman, director of rare-earth element research at the global consulting firm Wood Mackenzie, said the Turkish deposit probably contains rare-earth elements, lanthanum and whey, which are "currently in significant abundance," rather than "the rarest type in demand."
British geologist Kathryn Goodenough recently told Wired magazine that Turkish deposits probably contain about 14 million tons of rare-earth element oxides, less than a third of China's estimated resources.
China currently supplies about four-fifths of the world's rare-earth materials and is responsible for about 98 percent of the European Union's rare-earth magnet imports - about 16,000 tons per year.
The largest operators in China's supply chain are state-owned and/or heavily subsidized, which keeps the cost of Asian-made magnets about a third lower than their European counterparts.
China's monopoly has raised concerns in Brussels, Berlin and Washington that rare earth elements could be used by Beijing as leverage in trade and geopolitical disputes.
U.S. Treasury Secretary Janet Yellen said this week that Washington is seeking to reduce its overreliance on Chinese rare earth elements, accusing Beijing of using "coercion to pressure a number of countries whose behavior they have disapproved of."
Two years ago, the EU created the European Raw Materials Alliance to encourage member states to diversify sources of primary raw materials, including rare earth metals, from third countries.
If the deposit is as valuable as Ankara claims, it will give Turkish President Recep Tayyip Erdoğan additional leverage over his NATO allies and help prop up Turkey's ailing economy, which has limped from one currency crisis to another since 2018.
But this is not the first time Erdogan's statements have provoked skepticism. Two years ago, Ankara announced the discovery of a huge natural gas field in the Black Sea, which the Turkish leader said would reduce the country's huge energy import bill.
Analysts doubt that the roughly 320 billion cubic meters (11.3 trillion cubic feet) of gas reserves will be as large as originally predicted and that the gas field will be operational by 2023 as promised.
The strategic importance to West is such that many other potential rare earth projects have exaggerated their potential in recent years in an attempt to boost investor interest.
Ecclestone said that during the last rare earth elements boom a decade ago, "many of the big deposits discovered were too low grade, too isolated or the metallurgy was wrong and that's why they stayed in the ground". Merriman said Wood Mackenzie now tracks about 150 rare earth element projects around the world that are in the mining phase. Of those, 100 are at the processing stage.
Currently, there is only one rare earth element processing plant in Europe in Estonia and a very limited number of magnet manufacturers, the largest of which is Germany's Vacuumschmelze.
But the market is changing rapidly, and in a decade China may no longer have the same dead grip, Ecclestone predicts.
"China has already lost the advantage in heavy rare earths [which make up nearly half of the 17 rare earth metals], it now has to import those," he said.
Merriman said that despite efforts by the U.S., Britain and Australia to support their investments in rare earths, China's dominance is likely to continue.