Մինչ Եվրոպան փորձում է աստիճանաբար դադարեցնել ռուսական էներգակիրների մատակարարումները, Թուրքիան, գուցե, եւս մի կարեւոր խնդիր է լուծել՝ մայրցամաքի գրեթե ամբողջությամբ կախվածությունը Չինաստանից հազվագյուտ հողերի վրա՝ մաքուր էներգիային անցումն ապահովելու համար:
Այս ամիս Անկարան հայտարարեց հազվագյուտ հողային տարրերի հսկայական հանքավայրի հայտնաբերման մասին, որը մշակվելուց հետո կարող է օգտագործվել էլեկտրամոբիլների, հողմային տուրբինների եւ արեւային մարտկոցների արտադրության համար:
Թուրք երկրաբանները հաշվարկել են, որ հյուսիսարեւմտյան Էսքիշեհիր քաղաքի մոտ գտնվող տարածքը մոտ 694 միլիոն տոննա հազվագյուտ հողային մետաղներ է պարունակում՝ զիջելով միայն  800 միլիոն տոննային Չինաստանում:
Մինչ Թուրքիան կարծում է, որ իր նոր հանքավայրը բավարար է 1000 տարվա ընթացքում աշխարհի կարիքները հոգալու համար, մետաղական տարրերի որակի կամ որակի վերաբերյալ հստակության բացակայությունը տարակուսանք է առաջացրել շատ վերլուծաբանների մոտ:
«Եթե նրանք հավակնեին նման մեծ հանքավայրի, ապա շատ հորատումներ կիրականացնեին եւ կիմանային, թե ինչ կա այնտեղ»,- DW-ին ասաց բրիտանական Hallgarten & Company-ի հետախուզական ընկերության տնօրեն եւ հանքարդյունաբերության ստրատեգ Քրիստոֆեր Էքլսթոունը:
Համաշխարհային Wood Mackensie խորհրդատվական ընկերության հազվագյուտ հողերի մասով հետազոտությունների տնօրեն Դեյվիդ Մերիմանն ասել է, որ թուրքական հանքավայրը, հավանաբար, հազվագյուտ հողային տարրեր է պարունակում՝ լանթան եւ շիճուկ, որոնք «ներկայումս զգալի գերազանցում են», այլ ոչ թե «պահանջարկ ունեցող ամենահազվագյուտ տեսակը»:
Բրիտանացի երկրաբան Քեթրին Գուդենաֆը վերջերս Wired ամսագրին հայտնել էր, որ թուրքական հանքավայրերը, հավանաբար, մոտ 14 միլիոն տոննա հազվագյուտ հողային էլեմենտների օքսիդներ են պարունակում, ինչը Չինաստանի գնահատված ռեսուրսների մեկ երրորդից պակաս է:
Ներկայումս Չինաստանը մատակարարում է աշխարհի հազվագյուտ հողային նյութերի մոտ չորս հինգերորդը եւ պատասխանատու է Եվրամիություն հազվագյուտ հողային մագնիսների ներմուծման մոտ 98 տոկոսի համար՝ տարեկան մոտ 16000 տոննա:
Չինաստանի մատակարարման շղթայի խոշորագույն օպերատորները պետական ​​են եւ/կամ խոշոր սուբսիդիաներ են ստանում, ինչը թույլ է տալիս ասիական արտադրության մագնիսների արժեքը մոտ մեկ երրորդով ցածր պահել, քան դրանց եվրոպական գործընկերները:
Չինաստանի մենաշնորհը մտահոգություն է առաջացրել Բրյուսելում, Բեռլինում եւ Վաշինգտոնում, որ հազվագյուտ հողերը կարող են Պեկինի կողմից որպես լծակ օգտագործվել առեւտրային եւ աշխարհաքաղաքական վեճերում:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենն այս շաբաթ ասել է, որ Վաշինգտոնը ձգտում է նվազեցնել իր «չափից մեծ կախվածությունը» չինական հազվագյուտ հողերային տարրերից՝ մեղադրելով Պեկինին «հարկադրանք կիրառելու համար մի շարք երկրների վրա ճնշում գործադրելու համար, որոնց վարքագծին նրանք հավանություն չեն տալիս»:
ԵՄ-ն երկու տարի առաջ Հումքային նյութերի եվրոպական դաշինք էր ստեղծել՝ անդամ երկրներին երրորդ երկրներից առաջնային հումքի, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողերի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման գործում օգնելու համար:
Եթե ​​հանքավայրն այդքան արժեքավոր է, որքան պնդում է Անկարան, այն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցների վրա ազդեցության լրացուցիչ լծակներ կտա եւ կօգնի աջակցել թուրքական հիվանդ տնտեսությանը, որը 2018-ից արժութային ճգնաժամերի մեջ է:
Սակայն սա առաջին դեպքը չէ, երբ Էրդողանի հայտարարությունները թերահավատությամբ են ընդունվում։ Երկու տարի առաջ Անկարան հայտարարեց Սեւ ծովում բնական գազի հսկայական հանքավայրի հայտնաբերման մասին, որը, ըստ թուրք առաջնորդի, կնվազեցնի երկրի էներգակիրների ներկրման հսկայական ծախսերը:
Վերլուծաբանները կասկածում են, որ գազի մոտ 320 միլիարդ խորանարդ մետր (11.3 տրիլիոն խորանարդ ֆուտ) պաշարներն այնքան մեծ կլինեն, որքան կանխատեսվում էր, եւ որ գազի հանքավայրը կգործարկվի մինչեւ 2023 թվականը, ինչպես խոստացվել էր:
Արեւմուտքի համար ռազմավարական նշանակությունն այնպիսին է, որ շատ այլ պոտենցիալ հազվագյուտ հողային նախագծեր գերագնահատել են իրենց ներուժը վերջին տարիներին՝ փորձելով խթանել ներդրողների հետաքրքրությունը:
Էքսելսթոունը նշել է, որ մեկ տասնամյակ առաջ հազվագյուտ հողերի վերջին բումի ժամանակ «հայտնաբերված մեծ հանքավայրերից շատերը չափազանց ցածր որակի էին: Մերրիմանը նշել է, որ Wood Mackensie-ն ներկայումս հետեւում է մոտ 150 հազվագյուտ հողային նախագծերին ամբողջ աշխարհում, որոնք արդյունահանման փուլում են: Դրանցից 100-ը գտնվում են մշակման փուլում։
Ներկայումս Եվրոպայում հազվագյուտ հողերի մշակման միայն մի գործարան կա Էստոնիայում եւ շատ սահմանափակ թվով մագնիս արտադրողներ, որոնցից ամենամեծը գերմանական Vacuumschmelze-ն է:
Այնուամենայնիվ, շուկան արագորեն փոխվում է, եւ Չինաստանը տասը տարի անց կարող է նույն ուժը չունենալ, կանխատեսում է Էքլսթոունը:
«Չինաստանն արդեն կորցրել է իր գերակայությունը ծանր հազվագյուտ հողերի ոլորտում [որոնք կազմում են 17 հազվագյուտ հողերի գրեթե կեսը], այժմ նա ստիպվախ է ներմուծել դրանք»,- ասել է նա:

Пока Европа пытается отказаться от российских энергоресурсов, Турция, возможно, решила еще одну серьезную проблему — почти полную зависимость континента от Китая в отношении редкоземельных элементов для обеспечения перехода к чистой энергии.
В этом месяце  Анкара объявила об открытии огромного месторождения редкоземельных элементов, которые после обработки могут быть использованы для производства электромобилей, ветряных турбин и солнечных батарей.
Турецкие геологи подсчитали, что в районе, расположенном недалеко от северо-западного города Эскишехир, содержится около 694 миллионов тонн редкоземельных металлов, что уступает только 800 миллионам тонн в Китае.
В то время как Турция считает, что ее нового месторождения достаточно для удовлетворения мировых потребностей в течение 1000 лет, отсутствие ясности в отношении сорта или качества металлических элементов заставило многих аналитиков почесать затылки.
«Если бы они претендовали на такое большое месторождение, они бы провели много бурения и знали бы, какое у него содержание», — сказал DW Кристофер Экклстоун, директор и стратег по горным работам в британской исследовательской компании Hallgarten & Company.
Дэвид Мерриман, директор по исследованиям редкоземельных элементов в глобальной консалтинговой фирме Wood Mackensie, сказал, что турецкое месторождение, вероятно, содержит редкоземельные элементы, лантан и сыворотку, которые «в настоящее время находятся в значительном избытке», а не «самый редкий тип, пользующийся спросом».
Британский геолог Кэтрин Гуденаф недавно сообщила журналу Wired, что турецкие месторождения, вероятно, содержат около 14 миллионов тонн оксидов редкоземельных элементов, что составляет менее трети предполагаемых ресурсов Китая.
В настоящее время Китай поставляет около четырех пятых мировых редкоземельных материалов и отвечает за около 98% импорта редкоземельных магнитов в Европейский Союз — около 16 000 тонн в год.
Крупнейшие операторы в цепочке поставок Китая принадлежат государству и / или получают значительные субсидии, что удерживает стоимость магнитов азиатского производства примерно на треть ниже, чем их европейские аналоги.
Монополия Китая вызвала обеспокоенность в Брюсселе, Берлине и Вашингтоне по поводу того, что редкоземельные элементы могут быть использованы Пекином в качестве рычага воздействия в торговых и геополитических спорах.
Министр финансов США Джанет Йеллен на этой неделе заявила, что Вашингтон стремится уменьшить свою «чрезмерную зависимость» от китайских редкоземельных элементов, обвинив Пекин в использовании «принуждения для оказания давления на ряд стран, поведение которых они не одобряют».
Два года назад ЕС создал Европейский альянс сырьевых материалов, чтобы побудить государства-члены диверсифицировать источники первичного сырья, включая редкоземельные металлы, из третьих стран.
Если месторождение так ценно, как утверждает Анкара, оно даст президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану дополнительные рычаги влияния на своих союзников по НАТО и поможет поддержать больную турецкую экономику, которая с 2018 года хромает от одного валютного кризиса к другому.
Однако это не первый раз, когда зявления  Эрдогана вызывает скептицизм. Два года назад Анкара объявила об открытии огромного  месторождения природного газа в Черном море, что, по словам турецкого лидера, уменьшит огромные расходы страны на импорт энергии.
Аналитики сомневаются, что запасы газа в объеме около 320 миллиардов кубометров (11,3 триллиона кубических футов) будут такими же большими, как прогнозировалось изначально, и что газовое месторождение будет введено в эксплуатацию к 2023 году, как было обещано.
Стратегическая важность для Запада такова, что многие другие потенциальные редкоземельные проекты в последние годы преувеличивали свой потенциал, пытаясь повысить интерес инвесторов.
Эксельстоун отметил, что во время последнего бума редкоземельных элементов десять лет назад «многие из обнаруженных крупных месторождений были слишком низкосортными, слишком Мерриман сказал, что Wood Mackensie в настоящее время отслеживает около 150 проектов редкоземельных элементов по всему миру, которые находятся на стадии добычи. Из них 100 находятся на стадии переработки.
В настоящее время в Европе есть только один завод по переработке редкоземельных элементов в Эстонии и очень ограниченное количество производителей магнитов, крупнейшим из которых является немецкий Vacuumschmelze.
Однако рынок быстро меняется, и через десять лет Китай может уже не иметь такой же мертвой хватки, предсказывает Экклстоун.
«Китай уже потерял преимущество в тяжелых редкоземельных элементах [которые составляют почти половину из 17 редкоземельных металлов], теперь ему приходится их импортировать», — сказал он.
Мерриман сказал, что, несмотря на усилия США, Великобритании и Австралии поддержать свои инвестиции в редкоземельные материалы, доминирование Китая, вероятно, сохранится.