Չինաստանի Ազգային-ազատագրական բանակի զորավարժությունները՝ մարտական հրաձգությամբ, որոնց ընթացքում փորձարկվել է DF-17 հիպերձայնային հրթիռը, տեղի են ունեցել Թայվանի Պինտան կղզուց 120 կիլոմետր հեռավորությամբ, տեղեկացրել է Aerotime-ը։
Պարբերականը նշել է, որ հրթիռն արձակվել է Չինաստանի բանակի կազմավորման 95-ամյակի նախօրեին, որը նշվում է օգոստոսի 1-ին։ Փորձարկումներին նախորդել էր լարվածության աճը ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի Թայվան նախապատրաստվող այցելության պատճառով. այցի ապահովման համար Հարավչինական ծով է մտել «Ռոնալդ Ռեյգան» ավիակրի հարվածային խումբը։
Միջին հեռահարության DF-17 (Dongfeng-17) հրթիռային համալիրը DF-16-ի կատարելագործված տեսակն է։ Դրա բալիստիկ հրթիռը որպես մարտագլխիկ ունի DF-ZF հիպերձայնային պլաներ, որը կարող է մանեւրել ժամում 12,3 կիլոմետր արագությամբ։
Համալիրը կարող է խոցել 2,5 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող թիրախները ինչպես սովորական, այնպես էլ միջուկային լիցքերով։
Ավելի վաղ Չինաստանը սպառնացել էր վճռական գործողությունների դիմել, եթե Փելոսին այցելի Թայվան։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Թան Քեֆեյը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին չհրաժարվի այցելությունից, չինական բանակը միջոցներ կձեռնարկի դա թույլ չտալու համար։
Չինաստանի ՊՆ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ Փելոսիի այցը լրջորեն կխախտի «Մեկ Չինաստան» սկզբունքը եւ չին-ամերիկյան երեք համատեղ կոմյունիկեների դրույթները։ Թանն ավելացրել է, որ Չինաստանը կպաշտպանի իր պետական ինքնիշխանությունը։
Դրանից հետո Հարավչինական ծով է մտել ամերիկյան «Ռոնալդ Ռեյգան» ատոմային ավիակիրը՝ 90 ինքնաթիռներով եւ ուղղաթիռներով զինված, իսկ Չինաստանն սկսել է երկօրյա զորավարժություններ Ցյունչժաո նեղուցի արեւմտյան մասում։

The Chinese People's Liberation Army (PLA) live-fire exercise, during which the DF-17 hypersonic missile was tested, took place near Pingtan Island, 120 km from Taiwan, Aerotime reports.
The publication notes that the launch was made on the eve of the 95th anniversary of the founding of the PLA, which is celebrated on August 1. In addition, the tests were preceded by increased tensions between the United States and China due to the upcoming visit to Taiwan of the Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi - to cover the visit, the attack group of the aircraft carrier Ronald Reagan arrived in the South China Sea.
The DF-17 medium-range missile system (Dongfeng-17) is a development of the DF-16 complex. Its ballistic missile uses a DF-ZF hypersonic glider as a warhead, capable of maneuvering at speeds up to Mach 10 (12,300 km/h).
The complex can hit targets at a distance of up to 2.5 thousand km with both conventional and nuclear warheads.
China has previously threatened to take decisive action if Pelosi visits Taiwan. Chinese Defense Ministry spokesman Tan Kefei said that if US House Speaker Nancy Pelosi does not cancel her visit, the Chinese army will take steps to prevent it.
According to a Chinese Defense Ministry spokesman, Pelosi's visit would seriously violate the "one China" principle and the provisions of the three joint China-US communiqués. Tan added that China will stand up for the country's state sovereignty.
After that, the attack group of the American nuclear aircraft carrier Ronald Reagan, armed with 90 aircraft and helicopters, entered the South China Sea, and China began two-day military exercises off the coast of Guangdong province in the western part of the Qiongzhou Strait.