Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Օլեգ Սիրոմոլոտովը հայտարարել է, որ Մոսկվան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի մեջ տեսնում է «հատուկ տրամաչափի» առաջնորդի, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագետի խոսքով՝ Էրդողանն իր գործողություններով ցույց է տալիս, որ պատրաստ է՝ չնայած արտաքին ճնշումներին, առաջին հերթին քաղաքականություն վարել ի շահ իր ժողովրդի, այլ ոչ թե երրորդ երկրների ցուցումներով։
Սիրոմոլոտովը հավելել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ բազմապլան համագործակցության դինամիկ զարգացումը հիմնված է փոխադարձ հարգալից երկխոսության վրա՝ հիմնվելով սեփական շահերի վրա եւ հաշվի առնելով գործընկերոջ ազգային առաջնահերթությունները:

Заместитель министра иностранных дел России Олег Сыромолотов заявил, что Москва видит в президенте Турции Реджепе Тайипе Эрдогане лидера особого «калибра», сообщает ТАСС.
По словам дипломата, Эрдоган своими действиями показывает, что готов, несмотря на давление извне, в первую очередь проводить политику во благо своего народа, а не указаниями третьих стран.
Сыромолотов добавил, что динамичное развитие многопланового сотрудничества между Российской Федерацией и Турецкой республикой основано на взаимоуважительном диалоге с опорой на собственные интересы и учетом национальных приоритетов партнера.