Ս.թ. մարտի 7-ին աշխատանքային այցով Սիրիա է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նույն օրը Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունում տեղի է ունեցել հանդիպում Դամասկոսի հայ համայնքի հոգևոր և միութենական ղեկավարների հետ:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասնորեն քննարկվել են հայ համայնքի առջև ծառացած խնդիրները, դրանց հաղթահարման ուղիները՝ հատկապես փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժի լույսի ներքո: Համայնքի ներկայացուցիչները Զարեհ Սինանյանին են ներկայացրել ստեղծված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների ընթացքը:
Հանդիպման ժամանակ մանրամասնորեն քննարկվել է նաև Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը և դրա հետագա ընդլայնման և զարգացման հեռանկարները:

В Сирию 7 марта с рабочим визитом прибыла делегация во главе с Главным уполномоченным по делам диаспоры Армении Заре Синаняном.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в посольстве Армении в Сирии, в тот же день в посольстве состоялась встреча с духовными и профсоюзными руководителями армянской общины Дамаска. В ходе встречи были обсуждены проблемы, с которыми столкнулась армянская община, и пути их преодоления, особенно в свете разрушительного землетрясения 6 февраля. Члены общины представили Синаняну сложившуюся ситуацию и ход работ по выходу из нее.
Участники встречи также обсудили вопрос сотрудничества Армения-диаспора, перспективы его дальнейшего расширения и развития.