ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Սիրելի կանայք. սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Կանանց միջազգային օրվա առիթով։ Այս տոնը մեզանում միշտ կարևոր է եղել, բայց հիմա կարևորում ենք առանձնակի:
Այսօր մենք նախ գլուխ ենք խոնարհում մեր բազմաթիվ որդեկորույս մայրերի առաջ, ում որդիներն իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի: Նրանցից շատերը նոր կյանք ու հույս են տալիս բոլորիս, սուգը հաղթահարելով՝ մայրության բերկրանքը կրկին ապրելու և իրենց նահատակված զավակներին այսպիսով հարություն տալու միջոցով:
Մենք գլուխ ենք խոնարհում պատերազմում այրիացած մեր այն կանանց առաջ, ովքեր իրենց ուսերին են պահում գլխատված ընտանիքների հոգսի ծանրությունը և իրենց զավակներին կոչում են ապրելու, կրթվելու, հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները ու հաղթելու ճակատագրի մարտերում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր ամուր թիկունք ու ապավեն են զինված ուժերում ծառայող իրենց ամուսիններին, ովքեր երկրի, պետության անվտանգության պատասխանատվությունն են կրում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր իրենք են ծառայում Զինված ուժերում՝ նաև ընդգծելով մեր երկրի կյանքում կանանց դերակատարման ընդլայնումը, որ տեղի է ունենում բոլորիս աչքի առաջ: Եվ սա ո՛չ գաղափարախոսական, ո՛չ քաղաքական, ո՛չ էլ նույնիսկ աշխարհայացքի հարց է:
Արդեն բավական երկար ժամանակ կանայք մեր երկրի բնակչության մեծամասնությունն են և հասկանալիորեն պետք է իրենց վրա վերցնեն ավելի մեծ պատասխանատվություն: Եվ տրամաբանական է, որ այսօր մեր երկրում ավելի ու ավելի հաճախ կանայք ստանձնում են դերակատարումներ, պատասխանատվություններ ու պաշտոններ, որոնք աննախադեպ են մեր երկրի պատմության համար և մեր հանրությունը պիտի քաջալերի այս գործընթացը:
Կանայք ավելի ու ավելի շատ են ներգրավվում տնտեսական գործունեության մեջ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, դատաիրավական և իրավապահ համակարգերում, ինչպես վերը նշեցի՝ զինված ուժերում: Եվ սա մեր երկրի զարգացման գրավականն է, որովհետև կանանց հսկայական պոտենցիալը լիարժեք չօգտագործել՝ նշանակում է լինել անհեռատես:
Հանրային, պետական կյանքի բոլոր ոլորտներում կանանց դերակատարման ընդլայմանը շատերը հոռետեսությամբ են վերաբերվում, ընդգծելով, որ կինը հայկական ավանդական ընտանիքի հենասյունն է: Սա, իհարկե, ճիշտ է և աներկբա: Բայց հայկական ավանդական ընտանիքի նույնպիսի հենասյուն է տղամարդը, ու ոչ ոք չի անհանգստանում, երբ տղամարդը ծառայում է բանակում, ոստիկանությունում, զբաղվում է տնտեսական գործունեությամբ, կամ ակտիվ հանրային-քաղաքական կյանք է վարում:
Մյուս կողմից, իհարկե, պետությունը հատուկ հոգածության առարկա պիտի դարձնի մայրությունը, ինչը և անում ենք հետևողականորեն: 2023 թվականի մարտի 8-ին հենց այս համատեքստը կարևոր համարեցի ընդգծել, որովհետև Կանանց միջազգային օրն այն մասին չէ, որ կանայք փխրուն են ու խոցելի: Կանանց միջազգային օրն այն մասին է, որ կանայք կարող են ավելին:
Սիրելի կանայք, շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի օրվա առիթով: Շնորհակալություն ձեզ, որ անում եք ավելին և միշտ պատրաստ եք անել ավելին:
Եվ ուրեմն՝ Կեցցե՛ Ազատությունը, Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, Կեցցե՛ն մեր երեխաները, որ ապրելու են Ազատ և Երջանիկ Հայաստանում»:

Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia issued a congratulatory message on the occasion of International Women's Day. The message reads as follows:
I heartily congratulate each and every one of you on the occasion of International Women's Day. This holiday has always been important for us, but now we attach special importance to it.
Today, we first bow to our numerous mothers, whose sons gave their lives for the sake of the motherland. Many of them give new life and hope to all of us, overcoming grief by again enjoying the joy of motherhood and thus resurrecting their martyred children.
We bow to our women widowed as a result of the war, who bear the burden of caring for bereaved families and call on their children to live, learn, overcome all difficulties and win the battles that fate brings.
Today we bow to those women who are a strong support and trust to their husbands serving in the armed forces who are responsible for the security of the country, the state.
Today, we bow to the women who serve in the Armed Forces themselves, while also highlighting the expansion of women's roles in the life of our country that is happening before our very eyes. And this is not an ideological, political, or even worldview issue.
For quite a long time now, women have been the majority of our country's population and understandably need to take on more responsibility. And it is logical that today in our country more and more often women assume roles, responsibilities and positions that are unprecedented in the history of our country and our society should encourage this process.
Women are increasingly involved in economic activities, state administration and local self-government, judicial and law enforcement systems, and, as mentioned above, in the armed forces. And this is the guaranty of our country's development, because not using the huge potential of women to the full means being short-sighted.
Many are pessimistic about the expansion of the role of women in all spheres of public and state life, stressing that the woman is the pillar of the traditional Armenian family. This is certainly true and unequivocal. But the man is also the pillar of the traditional Armenian family and no one is worried when the man serves in the army, the police, engages in economic activities, or leads an active public-political life. On the other hand, of course, the state should make motherhood an issue of special care, which we do consistently.
On March 8, 2023, I considered it important to outline this context, because the International Women's Day is not about women being fragile and vulnerable. International Women's Day is about women being more capable.
Dear women, I congratulate each and every one of you on March 8. Thank you for going above and beyond and always willing to go above and beyond.