ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Սիրելի կանայք. սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Կանանց միջազգային օրվա առիթով։ Այս տոնը մեզանում միշտ կարևոր է եղել, բայց հիմա կարևորում ենք առանձնակի:
Այսօր մենք նախ գլուխ ենք խոնարհում մեր բազմաթիվ որդեկորույս մայրերի առաջ, ում որդիներն իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի: Նրանցից շատերը նոր կյանք ու հույս են տալիս բոլորիս, սուգը հաղթահարելով՝ մայրության բերկրանքը կրկին ապրելու և իրենց նահատակված զավակներին այսպիսով հարություն տալու միջոցով:
Մենք գլուխ ենք խոնարհում պատերազմում այրիացած մեր այն կանանց առաջ, ովքեր իրենց ուսերին են պահում գլխատված ընտանիքների հոգսի ծանրությունը և իրենց զավակներին կոչում են ապրելու, կրթվելու, հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները ու հաղթելու ճակատագրի մարտերում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր ամուր թիկունք ու ապավեն են զինված ուժերում ծառայող իրենց ամուսիններին, ովքեր երկրի, պետության անվտանգության պատասխանատվությունն են կրում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր իրենք են ծառայում Զինված ուժերում՝ նաև ընդգծելով մեր երկրի կյանքում կանանց դերակատարման ընդլայնումը, որ տեղի է ունենում բոլորիս աչքի առաջ: Եվ սա ո՛չ գաղափարախոսական, ո՛չ քաղաքական, ո՛չ էլ նույնիսկ աշխարհայացքի հարց է:
Արդեն բավական երկար ժամանակ կանայք մեր երկրի բնակչության մեծամասնությունն են և հասկանալիորեն պետք է իրենց վրա վերցնեն ավելի մեծ պատասխանատվություն: Եվ տրամաբանական է, որ այսօր մեր երկրում ավելի ու ավելի հաճախ կանայք ստանձնում են դերակատարումներ, պատասխանատվություններ ու պաշտոններ, որոնք աննախադեպ են մեր երկրի պատմության համար և մեր հանրությունը պիտի քաջալերի այս գործընթացը:
Կանայք ավելի ու ավելի շատ են ներգրավվում տնտեսական գործունեության մեջ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, դատաիրավական և իրավապահ համակարգերում, ինչպես վերը նշեցի՝ զինված ուժերում: Եվ սա մեր երկրի զարգացման գրավականն է, որովհետև կանանց հսկայական պոտենցիալը լիարժեք չօգտագործել՝ նշանակում է լինել անհեռատես:
Հանրային, պետական կյանքի բոլոր ոլորտներում կանանց դերակատարման ընդլայմանը շատերը հոռետեսությամբ են վերաբերվում, ընդգծելով, որ կինը հայկական ավանդական ընտանիքի հենասյունն է: Սա, իհարկե, ճիշտ է և աներկբա: Բայց հայկական ավանդական ընտանիքի նույնպիսի հենասյուն է տղամարդը, ու ոչ ոք չի անհանգստանում, երբ տղամարդը ծառայում է բանակում, ոստիկանությունում, զբաղվում է տնտեսական գործունեությամբ, կամ ակտիվ հանրային-քաղաքական կյանք է վարում:
Մյուս կողմից, իհարկե, պետությունը հատուկ հոգածության առարկա պիտի դարձնի մայրությունը, ինչը և անում ենք հետևողականորեն: 2023 թվականի մարտի 8-ին հենց այս համատեքստը կարևոր համարեցի ընդգծել, որովհետև Կանանց միջազգային օրն այն մասին չէ, որ կանայք փխրուն են ու խոցելի: Կանանց միջազգային օրն այն մասին է, որ կանայք կարող են ավելին:
Սիրելի կանայք, շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի օրվա առիթով: Շնորհակալություն ձեզ, որ անում եք ավելին և միշտ պատրաստ եք անել ավելին:
Եվ ուրեմն՝ Կեցցե՛ Ազատությունը, Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, Կեցցե՛ն մեր երեխաները, որ ապրելու են Ազատ և Երջանիկ Հայաստանում»:

Дорогие женщины, от всего сердца поздравляю всех и каждого из вас с Международным женским днем. Об этом говорится в поздравительном послании премьер-министра Армении Никола Пашиняна, обнародованном на его странице в Facebook.
«Этот праздник всегда был важен для нас, но сейчас мы придаем ему особое значение.
Сегодня мы, в первую очередь, преклоняемся перед нашими многочисленными матерями, сыновья которых отдали свои жизни во имя Родины. Многие из них дарят всем нам новую жизнь и надежду, преодолевая горе, они вновь переживают радость материнства и тем самым воскрешают своих павших сынов.
Мы преклоняемся перед нашими овдовевшими во время войны женщинами, которые несут на своих плечах бремя заботы о своих семьях и призывают своих детей жить, учиться, преодолевать все трудности и побеждать в битвах судьбы.
Сегодня мы преклоняемся перед теми женщинами, которые являются крепкой опорой своим мужьям, проходящим службу в ВС, которые несут ответственность за безопасность страны, государства.
Сегодня мы преклоняемся перед теми женщинами, которые служат в рядах ВС.
Вот уже достаточно длительное время женщины составляют большинство населения нашей страны и по понятным причинам должны брать на себя больше ответственности. И логично, что сегодня в нашей стране все чаще и чаще женщины берут на себя роли, обязанности и должности, беспрецедентные в истории нашей страны, и наше общество должно поощрять данный процесс.
Женщины все больше вовлекаются в экономическую деятельность, сферу государственного управления и местного самоуправления, судебно-правовую и правоохранительную системы и, как сказал выше, в ряды ВС. И в этом залог развития нашей страны, ведь не использовать в полной мере огромный потенциал женщин означает быть недальновидным.
Многие пессимистично относятся к процессу расширения роли женщин во всех сферах общественной, государственной жизни, подчеркивая, что женщина является опорой традиционной армянской семьи. Это, безусловно, верно и неоспоримо. Но и мужчина является опорой традиционной армянской семьи, и никого не смущает то, что мужчина служит в армии, полиции, занимается экономической деятельностью или ведет активную общественно-политическую жизнь.
С другой стороны, конечно, государство должно сделать материнство предметом особой заботы, что мы и делаем последовательно. 8 марта 2023 года я посчитал важным подчеркнуть именно этот контекст, потому что Международный женский день не о хрупкости и уязвимости женщин. Международный женский день о том, что женщины способны на большее.
Дорогие женщины, поздравляю всех и каждую из вас с 8 Марта. Спасибо за то, что делаете максимальное и всегда готовы сделать больше.
Да здравствует Свобода! Да здравствует Республика Армения! Да здравствуют наши дети, которые будут жить в Свободной и Счастливой Армении!».