Վերջին տարիներին Իսրայելում տիրող ներքաղաքական ճգնաժամը չէր կարող չազդել բանակի վրա։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
«Նույնը տեղի էր ունենում և Հայաստանում։ Քաղաքական ճգնաժամի պայմաններում բանակում խնդիրներն անխուսափելի են»,- նշեց նա։
Փորձագետը կարծում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը չէր կարող նման գործողություն իրականացնել, եթե երկար տարիներ չստանար Իրանի աջակցությունը, թեև շարժումն ինքը ստեղծվել էր Թեհրանի հակառակորդների՝ «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման կողմից։
«Սակայն դա չխանգարեց Իրանին վերահսկողության տակ առնել ՀԱՄԱՍ-ը և պրոքսի պատերազմ վարել, ինչպես դա հաջողությամբ արեց Իրաքում, Սիրիայում և Լիբանանում: Ընդ որում, չի կարելի ասել, որ իրանական ծրագիրն այժմ ամբողջությամբ իրականացվում է։ Իրանն այս պահին առավելագույնս օգտագործել է իրավիճակը, քանի որ հենց ինքն էր համարվում թիրախը, իսկ հիմա նրա թշնամին ինքը գտնվում է նվաստացած վիճակում»,- ընդգծեց Կիվիրյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մինչ այդ, մի քանի տասնամյակներ շարունակ Իսրայելը սպանում էր իրանցի զինվորականներին, գիտնականներին և այլ կարևոր գործիչների, իսկ այժմ Թեհրանը լիովին վրեժխնդիր է եղել՝ բացահայտելով նաև Իսրայելի թույլ կողմերը։
«Սա այն դեպքում, երբ խոսքը պարզապես վստահված պրոքսիի մասին է։ Ի՞նչ կլինի, եթե Իսրայելն ուղղակի բախվի իրանական բանակի հետ։ Ակնհայտորեն խնդիրներ կլինեն։ Որոշ ժամանակ Իսրայելն այն վիճակում չի լինի, որ սպառնա Իրանին։ Դա գրեթե անհնար է անել առանց ԱՄՆ աջակցության։ Բայց Վաշինգտոնը վերջին իրադարձությունների պատասխանատվությունը չդրեց Իրանի վրա, քանի որ դրան պետք է հետևեին կոնկրետ գործողություններ, որոնց պատրաստ չէ ԱՄՆ-ը։
Ռուսաստանը կարող է օգտվել ընթացիկ իրադարձություններից, քանի որ արևմտյան ռեսուրսները կուղղվեն դեպի Իսրայել։ Կիևն իր հերթին կարող է լուրջ խնդիրների առաջ կանգնել։ Արևմուտքի ոգևորությունն ուկրաինական հակամարտության նկատմամբ վաղուց մարել է, իսկ հիմա արդեն և իսրայելական ճգնաժամն է»,- ավելացրել է վերլուծաբանը։
Նա հիշեցրեց, որ վերջին տարիներին հերքվել են մի քանի առասպելներ, այդ թվում՝ ամերիկյան առասպելը, երբ ԱՄՆ-ը խայտառակ կերպով դուրս եկավ Աֆղանստանից, ֆրանսիական առասպելը, երբ Փարիզը կորցրեց վերահսկողությունն աֆրիկյան երկրների նկատմամբ, ռուսական առասպելն Ուկրաինայում, իսկ այժմ՝ իսրայելական միֆը։
«ՀԱՄԱՍ-ը կիրառեց մարտավարություն, որը ոչնչացրեց Իսրայելի անվտանգության համակարգի անպարտելիության մասին առասպելները: Իսրայելում այս շարժումը երբեք լուրջ չի ընդունվել։ Համարվում էր, որ ՀԱՄԱՍ շարժումը ոչ մի բանի ընդունակ չէ: Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք է մտել ընդամենը 1000-ից 2000 մարդ և մեկ օրում գրավել ավելի շատ տարածքներ, քան Ուկրաինան փորձում էր հետ գրավել 4 ամիս։
Այժմ, մի կողմից, «Հեզբոլլահը» սպառնում է պատերազմ սկսել, եթե Իսրայելը ցամաքային գործողություն սկսի Գազայի դեմ: Մյուս կողմից, իրանական վստահված անձինք սպառնում են հարվածել տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան բազաներին, եթե ԱՄՆ զինված ուժերն ուղղակիորեն ներքաշվեն հակամարտության մեջ: Ուստի, իրադարձությունների զարգացումը կարող է անկանխատեսելի լինել։ Առաջիկա օրերին խնդիրը չի լուծվի, իսկ, ընդհանուր առմամբ, այն հեռու է լուծվելուց»,- եզրափակեց Կիվիրյանը։

Внутриполитический кризис, который царил в Израиле в последние годы, не мог не отразиться и на армии. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
«То же самое происходило и в Армении. В условиях политического кризиса проблемы в армии неизбежны», – отметил он.
Эксперт считает, что ХАМАС не мог бы провести такую операцию, если бы не получал многолетнюю поддержку от Ирана, хотя само движение было создано противниками Тегерана – движением «Братья-мусульмане».
«Но это не помешало Ирану взять ХАМАС под свой контроль и проводить прокси-войну, как он это успешно делал также в Ираке, Сирии, Ливане. При этом нельзя сказать, что сейчас всецело реализуется иранская программа. На данный момент Иран максимально воспользовался ситуацией, поскольку именно он рассматривался как цель, а сейчас его противник сам находится в униженном состоянии», – подчеркнул Кивирян.
Он напомнил, что до этого в течение нескольких десятилетий Израиль убивал иранских военных, ученых, других важных деятелей, а теперь Тегеран отомстил сполна, оголив также слабые места Израиля.
«Это при том, что речь идет всего лишь о прокси. А что будет, если Израиль напрямую столкнется с иранской армией? Явно возникнут проблемы. В течение определенного времени Израиль будет не в том состоянии, чтобы угрожать Ирану. Этого без поддержки США сделать практически невозможно. А Вашингтон не стал перекладывать ответственность за последние события на Иран, так как за этим должны были последовать конкретные действия, на что США не готовы.
Нынешними событиями может воспользоваться Россия, поскольку западные ресурсы будут перенаправлены на Израиль. Киев, в свою очередь, может столкнуться с серьезными проблемами. Энтузиазм Запада в вопросе украинского конфликта давно угасал, а тут еще и израильский кризис», – добавил аналитик.
Он напомнил, что за последние годы были развенчаны сразу несколько мифов, в том числе американский миф, когда США позорно ушли из Афганистана, французский миф, когда Париж потерял контроль над африканским странами, российский миф на Украине, а сейчас уже и израильский миф.
«ХАМАС применил тактику, развалившую мифы о непобедимости израильской системы безопасности. Никогда к этому движению в Израиле серьезно не относились. Считалось, что движение ХАМАС ни на что не способно. На подконтрольную Израилю территорию проникли всего от 1000 до 2000 человек и за день захватили больше территории, чем Украина пытается отбить уже в течение 4 месяцев.
Сейчас, с одной стороны, Хезболла угрожает вступить в войну, если Израиль начнет наземную операцию против Газы. С другой стороны, иранские прокси угрожают ударами по американским базам в регионе, если ВС США напрямую втянутся в конфликт. Поэтому развитие событий может быть непредсказуемым. В ближайшие дни проблема не разрешится, и вообще, она далека от разрешения», – заключил Кивирян.