ԼՂՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, Հայաստանի նախագահի նախկին խորհրդական Արման Մելիքյանը միանգամայն ավելորդ է համարում մամուլում տեղ գտած այն քննարկումները, թե «ինչու Թուրքիան սկզբում հրաժարվեց օգնությունից»: Իր կարծիքը Մելիքյանն արտահայտել է հոկտեմբերի 28-ին կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞վ ավելի շատ պարտվեց ստեղծված իրավիճակից, Մելիքյանն ընդգծեց, որ երկուսն էլ պարտվեցին, ամեն մեկն իր հերթին. Թուրքիան` սկզբում հրաժարվելով, Հայաստանը` տարօրինակ կերպով խռովելով, թե «ինչու հրաժարվեցին, չէ որ մենք լավ բան էինք ուզում անել»: Ինչպես նշեց Մելիքյանը, դժբախտություն է պատահել, մարդկայնորեն ամեն ինչ հասկանալի է: «Մենք առաջարկեցինք, նրանք ընդունեցին ի գիտություն, հետո օգնություն խնդրեցին: Դա ներկայացման վերածելը երկուստեք ճիշտ չէ:  Բայց մեր այս երկու ժողովուրդներն էլ սիրում են թատերական բեմականացումներ, այլ կերպ դա չի կարելի բացատրել: Օգնություն ենք առաջարկել: Չեք ուզում ընդունել, պետք չէ: Ինչ կարիք կար այսքան խոսել այդ մասին: Թող ուրիշները  խոսեին, ոչ թե մենք:  Բոլոր բամբասանքներն ավելորդ էին», - համոզված է Արման Մելիքյանը:
Հիշեցնենք, խոսքը Թուրքիային Հայաստանի առաջարկած օգնության մասին էր` կապված հոկտեմբերի 23-ին Վանում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի հետեւանքները վերացնելու հետ:

Бывший глава МИД Нагорно-Карабахской Республики, бывший советник президента Армении Арман Меликян считает совершенно излишними обсуждения в прессе на тему «почему Турция сначала отказалась от помощи Армении». Свое мнение Меликян выразил на пресс-конференции 28 октября.
Отвечая на вопрос о том, кто проиграл больше в результате создавшейся ситуации, Меликян подчеркнул, что проиграли оба, каждый в свою очередь – Турция первоначально отказавшись, Армения – странным образом смешавшись в духе «почему отказались, мы же хотели добра». Как отметил Меликян, произошло несчастье, все по-человечески понятно. «Мы предложили, они приняли к сведению, потом попросили помочь. Превращать это в спектакль обоюдно неправильно. Но мы, оба народа, любим театральные постановки, иначе это не объяснить. Предложили помощь. Не хотите – не надо. Зачем было столько говорить об этом? Пусть бы другие говорили, не мы. Все пересуды были лишними», - убежден Арман Меликян.
Напомним, что речь о помощи, предложенной Арменией для ликвидации последствие сильного землетрясения, происшедшего 23 октября в Ване.