Իսպանիայի իշխանությունները Ուկրաինա են ուղարկել 10 միավոր Leopard տանկից բաղկացած նոր խմբաքանակ։ Դրա մասին ասված է թագավորության պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ։
«10 միավոր Leopard 2A4 տանկերի մուլտիմոդալ փոխադրումը Ուկրաինա սկսվել է համալիր վերանորոգման գործընթացի ավարտից հետո»,- նշել են գերատեսչությունում։
Ակնկալվում է, որ ռազմական բեռը լեհական նավահանգիստ կհասնի մինչև գալիք հանգստյան օրեր, այնուհետև դրանք կհանձնվեն Ուկրաինայի զինված ուժերին։
Այսպիսով, Մադրիդն արդեն 20 միավոր Leopard մարտական ​​մեքենա է ուղարկել Կիև։ Եվս մեկ խմբաքանակ Ուկրաինա կտեղափոխվի 2024 թվականի երկրորդ կեսին։

Власти Испании отправили на Украину новую партию из 10 танков Leopard. Об этом говорится в сообщении Минобороны королевства.
«Началась мультимодальная перевозка на Украину 10 танков Leopard 2A4 после завершения комплексного процесса ремонта», - отметили в ведомстве. Ожидается, что груз окажется в польском порту до предстоящих выходных, а затем его передадут Вооруженным силам Украины.
Таким образом, Мадрид направил Киеву уже 20 боевых машин Leopard. Еще одна партия может быть передана Украине в течение второй половины 2024 года.