ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Սեյյեդ Մոհամմադ Աթաբաքի գլխավորած պատվիրակությանը՝ երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը և ԻԻՀ-ում ՀՀ առևտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը։ Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնում են էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Երկուստեք կարևորվել է «Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առևտրի խթանման կազմակերպության միջև մասնավոր հատվածի գործարարության զարգացման ոլորտում ապրանքների և ծառայությունների փոխանակման վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, ինչպես նաև Հայաստանում իրանական առևտրի կենտրոնի բացումը։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանն էլ իր հերթին է հետաքրքրված Իրանում առևտրի կենտրոն ունենալու հեռանկարով։
Անդրադարձ է կատարվել Իրանի Չաբահար նավահանգստում Հայաստանի մասնակցության հնարավորությանը:
Գևորգ Պապոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում դիտարկում է Չաբահար նավահանգստում գործունեություն ծավալելու նախագիծը, որը միտված կլինի Հայաստանից ապրանքների արտահանման և ներմուծման նոր ուղիների հաստատմանը։
Քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության առավել հեռանկարային ուղղությունները, մասնավորապես՝ անասնապահության, մեղվաբուծության, թռչնամսի արտադրության ոլորտները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ստանդարտացման, համապատասխանության գնահատման, չափագիտության, տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտներում կողմերի միջև համագործակցության հեռանկարին՝ ոլորտում ունեցած փորձի փոխանակման և կողմերի համար ընդունելի համագործակցության ձևերի կիրառմամբ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ենթակառուցվածքների շինարարական նախագծերում, բիզնես ոլորտում գործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։

Armenia's Minister of Economy Gevorg Papoyan on Monday received a delegation led by Iran's Minister of Industry, Mining, and Trade, Seyyed Mohammad Atabak, in order to discuss the possibilities of expanding trade relations between the two countries.
The signing of the memorandum of understanding between the Ministry of Economy of Armenia and the Trade Promotion Organization of Iran on the exchange of goods and services in the business development of the private sector, as well as the opening of the Iranian trade center in Armenia, was underscored, Armenian News-NEWS.am was informed by the Ministry of Economy of Armenia.
The economy minister noted that Armenia also is interested in the prospect of having a trade center in Iran.
The parties reflected on the possibility of Armenia's participation in the operations at Iran's Chabahar Port. Papoyan emphasized that Armenia is considering the project of carrying out activities at the Chabahar Port within the framework of the country’s Crossroads of Peace initiative, which will be aimed at establishing new ways of exporting goods from Armenia and importing goods to the country.
The most promising domains of cooperation in agriculture were discussed as well; in particular, animal husbandry, beekeeping, and poultry production.
The parties discussed also the prospect of cooperation between Armenia and Iran in standardization, conformity assessment, metrology, technical regulation, through the exchange of experience and the use of forms of cooperation acceptable to the parties.
The interlocutors exchanged views also on the expansion of cooperation between Armenia and Iran in infrastructure construction projects and in the business sector.