Ուկրաինայում սկսվել են հնարավոր նախագահական ընտրությունների նախապատրաստական ​​աշխատանքները, սպասվող ժամկետը 2025 թվականի մայիսի 25-ն է, հայտնել են իրազեկ աղբյուրները The Economist-ին։
Նրանց խոսքով, ընտրությունների նախապատրաստությունն արդեն սկսվել է, տարածքային նախընտրական շտաբները սկսել են աշխատանքները, թեկնածուների ցուցակներ են կազմվում։ Գործող նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հավանական մրցակիցներից մեկի ներկայացուցիչներն ասում են, որ Ուկրաինան ընտրությունների կարիք ունի, սակայն վախենում է հրապարակային հայտարարություն անել այս թեմայով՝ վախենալով պետության ղեկավարի գրասենյակի կոշտ արձագանքից։
The Economist-ի կողմից վերանայված ներքին հարցումների համաձայն՝ Զելենսկին կպարտվեր ընտրություններում, քանի որ հասարակությունը ռուսական ներխուժման մեկնարկից երեք տարի անց այլևս չի ընկալում պետության ներկայիս ղեկավարին որպես «պատերազմի հերոս»:
Գլխավոր ֆավորիտը համարվում է Ուկրաինայի զինված ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար, գեներալ Վալերի Զալուժնին, ով անցյալ տարի Զելենսկու հետ կոնֆլիկտից հետո նշանակվեց Մեծ Բրիտանիայի դեսպան։ Զալուժնիի քաղաքական հավակնությունները դեռևս պարզ չեն, թեև շատերը կոչ են անում նրան առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, պարզաբանել է պարբերականի աղբյուրը։
Ընդ որում, Զելենսկու օգտին ավելի շատ մարդիկ են պատրաստ քվեարկել, քան ընդդիմադիր այլ թեկնածուների, բացառությամբ Զալուժնիի։ Ներկայիս նախագահի նախկին գործընկերը կարծում է, որ լավագույն որոշումը, որը կարող է ընդունել Զելենսկին, հրաժարական տալն է և նախագահական ընդամենը մեկ ժամկետով ծառայելու իր սկզբնական խոստումը կատարելը:
«Զելենսկին միայն մեկ ելք ունի իր հեղինակությունը պահպանելու համար: Դա այն է, որ ընտրություններն անցկացվեն առանց իր մասնակցության և պատմության մեջ մնա որպես ազգին պատերազմում համախմբող մարդ»,- պարզաբանել է նա։
Սեպտեմբերի վերջին The Economist-ը, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրները, գրել էր, որ Զելենսկին դիտարկում է 2025 թվականին նախագահական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունը՝ իր իշխանությունն ամրապնդելու համար։ Նրանց խոսքով, այս պահին շատ վեճեր կան ընտրություններում Զելենսկու հավանական մրցակիցների մասին։
Ամերիկյան Ազգային դեմոկրատական ​​ինստիտուտի տվյալներով՝ ուկրաինացիների վստահությունը գործող նախագահի նկատմամբ 2023 թվականի մայիսի 80 տոկոսից 2024 թվականին ընկել է 45 տոկոսի։ Կառավարության նկատմամբ վստահությունն ընդհանուր առմամբ է՛լ ավելի է նվազել։ «Քաղաքական գործընթացն անկասկած սկսվել է», - The Economist-ին ասել է Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն, ով երեք անգամ առաջադրվել է նախագահի պաշտոնում։
Զելենսկու պաշտոնավարման հնգամյա ժամկետը լրացել է 2024 թվականի մայիսի 20-ին։ Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունները պետք է կայանային մարտին, սակայն դրանք չկայացան, քանի որ երկրում ռազմական դրություն էր։ Մինչ այս Զելենսկին հայտարարել էր, որ երկրում նախագահական ընտրությունները «ժամանակին չէին»։ Նրա խոսքով՝ դրանք ձեռնտու են միայն Ռուսաստանին։ Միաժամանակ նա նշել էր, որ չէր առաջադրվի երկրորդ նախագահական ժամկետի համար, եթե ռազմական հակամարտությունն ավարտվեր։

В Украине началась подготовка к возможным выборам президента, предполагаемая дата — 25 мая 2025 года, сообщили The Economist информированные источники.
По их данным, подготовка к выборам уже началась, региональные избирательные штабы приступили к работе, идет составление списков кандидатов. Представители одного из возможных соперников действующего президента Владимира Зеленского заявляют, что Украине нужны выборы, но опасаются сделать публичное заявление на эту тему, опасаясь жесткой реакции со стороны офиса главы государства.
По данным внутренних опросов, с которыми ознакомился журнал The Economist, Зеленский проиграл бы выборы, так как общество спустя три года после начала российского вторжения уже не воспринимает действующего главу государства как «героя войны».
Основным фаворитом считается бывший главнокомандующий Вооруженными силами Украины генерал Валерий Залужный, назначенный послом Великобритании после конфликта с Зеленским в прошлом году. Политические амбиции Залужного пока неясны, хотя многие призывают его баллотироваться на пост президента, пояснил источник издания.
В то же время, за Зеленского готовы проголосовать больше, чем за других оппозиционных кандидатов, за исключением Залужного. Бывший коллега действующего президента считает, что лучшее решение, которое может принять Зеленский, — это уйти в отставку и сдержать свое первоначальное обещание оставаться на посту президента только один срок.
«У Зеленского есть только один выход, чтобы сохранить свою репутацию. Это провести выборы без своего участия и войти в историю как человек, который объединил нацию в войне», — пояснил он.
В конце сентября The Economist, ссылаясь на осведомленные источники, писал, что Зеленский рассматривает возможность проведения президентских выборов в 2025 году для укрепления своей власти. По их словам, на данный момент ведется много споров о потенциальных соперниках Зеленского на выборах.
По данным Американского национального демократического института, доверие украинцев к нынешнему президенту упало с 80% в мае 2023 года до 45% в 2024-м. Доверие к правительству в целом стало еще ниже. «Политический процесс определенно начался», — говорила The Economist бывшая премьер-министр Украины Юлия Тимошенко, которая трижды баллотировалась на пост президента страны.
Пятилетний срок полномочий Зеленского истек 20 мая 2024 года. Выборы президента Украины должны были состояться в марте, но они не были проведены, поскольку в стране действует военное положение. До этого Зеленский заявлял, что президентские выборы в стране «не ко времени». По его словам, они выгодны только России. При этом он отмечал, что не пошел бы на второй президентский срок, если бы военный конфликт закончился.