ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի օրը ստորագրել է գործադիր հրամաններ, որոնք ազդարարում են, որ երկրի կառավարությունը ճանաչելու է միայն երկու սեռ՝ արական և իգական, և վերջ է դնելու «արմատական և վատնող» բազմազանությանը, հավասարությանը և ներառման ծրագրերին դաշնային գործակալություններում։ Այս մասին հայտնում է NBC News-ը։
Երկուշաբթի առավոտյան հեռախոսազրույցում, Թրամփի երդմնակալությունից մեկ օր առաջ, Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյաները մանրամասնել են երկու հրամանները՝ դրանք միավորելով որպես Թրամփի վարչակազմի «խելամտության վերականգնման» ավելի լայն ծրագրի մի մաս:
Պաշտոնյաները ներկայացրել են գենդերային կարգը որպես «կանանց գենդերային գաղափարախոսական ծայրահեղականությունից պաշտպանելու և դաշնային կառավարության կենսաբանական ճշմարտությունը վերականգնելու քաղաքականության մի մաս»:
Հրամանի նպատակն է պահանջել, որ դաշնային կառավարությունն օգտագործի «սեռ» տերմինը «գենդեր» բառի փոխարեն և հանձնարարել Պետդեպարտամենտին և Ներքին անվտանգության նախարարությանը «ապահովել, որ պետական պաշտոնական փաստաթղթերը, ներառյալ անձնագրերն ու վիզաները, ճշգրիտ արտացոլեն սեռը»,- ասել է պաշտոնյաներից մեկը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ գենդերային կարգը նաև կկանխի հարկ վճարողների միջոցների օգտագործումը գենդերային անցման հետ կապված առողջապահական խնամքի նպատակով և կավելացնի «գաղտնիություն ինտիմ վայրերում» այնպիսի հաստատություններում, ինչպիսիք են բանտերը, միգրանտների ապաստարանները և բռնաբարության զոհերի ապաստարանները:
2022 թվականին Բայդենի վարչակազմը թույլ տվեց ԱՄՆ քաղաքացիներին ընտրել «գենդերային տեսանկյունից չեզոք» «X» տառը՝ որպես նշում իրենց անձնագրերում:

US President Donald Trump on Monday signed executive orders declaring that the country's government will recognize only two genders, male and female, and ending “radical and wasteful” diversity, equality and inclusion programs at federal agencies, NBC News reported.
In a phone call Monday morning, on the eve of Trump's swearing-in, senior White House officials detailed both orders, combining them as part of the Trump administration's broader program to “restore sanity.”
Officials presented the gender order as part of a policy to “protect women from gender ideological extremism and restore biological truth to the federal government.”
The order seeks to require the federal government to use the term “sex” instead of “gender” and directs the State Department and the Department of Homeland Security to “ensure that official government documents, including passports and visas, accurately reflect gender,” an official said.
In 2022, the Biden administration authorized U.S. citizens to choose a “gender-neutral” “X” as a marker on their passports.