Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի, համագործակցության եւ զարգացման հարցերով պետքարտուղար Դեւիդ Լեմիի միջեւ։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն՝ հղում կատարելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների համագործակցության հարցերը, տարածաշրջանային ներկա իրավիճակը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ գործընթացի վիճակը։
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, տեղեկացնելով տարածաշրջանում առկա իրավիճակի եւ խաղաղ գործընթացի մասին, ասել է, որ «չնայած խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտին, դրա ստորագրման համար անհրաժեշտ է Հայաստանի Սահմանադրության համապատասխան փոփոխություն»։ Բացի այդ, ընդգծվել է «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ այլ կառույցների» վերացման անհրաժեշտությունը։

Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и государственным секретарем Великобритании по иностранным делам, делам содружества и развития Дэвидом Лэмми.
Как сообщает АПА со ссылкой на МИД Азербайджана, в ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы сотрудничества между двумя странами, текущая региональная ситуация, а также состояние мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Министр Джейхун Байрамов, проинформировав о текущей ситуации в регионе и мирном процессе, заявил, что, «несмотря на завершение переговоров по тексту мирного соглашения, для его подписания необходимо внесение соответствующей поправки в конституцию Армении». Помимо этого, была подчеркнута необходимость упразднения «уже неактуальной Минской группы ОБСЕ и других соответствующих структур».