ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հովհաննավանքում պատարագին մասնակցել է որպես մասնավոր քաղաքացի։ Այսպիսին է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի կարծիքը։
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը, պատասխանելով ՀԱԵ-ի նկատմամբ վարչապետի անվերջանալի հարձակումների և, ի վերջո, կարգալույծ եղած հոգևորականի կողմից մատուցվող պատարագին մասնակցելու հարցում լիազորությունները գերազանցելու մասին հարցին, հայտարարել է, որ լիազորությունների մասին խոսելիս անհրաժեշտ է տարանջատել հանգամանքները։ Նրա խոսքով՝ պետք է տարբերակել, թե ով ինչ է անում որպես պաշտոնյա և որպես քաղաքացի։ Միաժամանակ, Գալյանը հավաստիացրել է, որ «եկեղեցու գործերին ոչ ոք չի միջամտում»։
Մեկնաբանելով որոշ փորձագետների այն կարծիքը, թե ՀԱԵ-ի դեմ իր հարձակումներով Փաշինյանը խախտել է Հայաստանի սահմանադրական կարգը, նախարարը հայտարարել է, որ եկեղեցին չի մտնում «սահմանադրական կարգ» հասկացության մեջ։
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանը պատարագին մասնակցել է լիազորություններից դուրս (որպես վարչապետ)։ «Դա ցանկություն է, որը կարող է ունենալ յուրաքանչյուր ոք, այդ թվում՝ վարչապետը», – պարզաբանել է Գալյանը՝ կոչ անելով մասնավոր անձի գործողությունները չկապել եկեղեցու հետ։
Արդարադատության նախարարն, իհարկե, չի տեսել կադրերը, որոնցում անվտանգության ծառայողները, բերանը փակած վիճակում, քարշ են տալով քաղաքացու են դուրս հանում եկեղեցուց, որը բարձրաձայն ասել էր, որ քահանան կարգալույծ է։ «Ես կադրեր չեմ տեսել, բայց եթե բռնարարքի մասին է խոսքը, իհարկե դա քննադատելի երևույթ է և ոչ միայն քննադատելի, այլ նաև օրենքով պատժող։ Եթե այդպիսի բան է տեղի ունեցել, ապա թող այդ մասին մտածեն իրավապահ մարմինները։ Ցանկացած աշխատակից պետք է գործի իր լիազորությունների շրջանակներում, բայց ես և մենք այս պահին հիմա գնահատականներ տալ չենք կարող։ Պատասխան կարող են տալ միայն իրավապահ մարմինները», – հայտնել է Գալյանը։
Նախարարը նույն կարծիքին է նաև ԶԼՄ ներկայացուցիչների նկատմամբ կիրառվող կոպիտ միջոցների վերաբերյալ։ «Ցանկացած ոչ իրավաչափ գործողությանը վատ եմ վերաբերվում։ Չգիտեմ՝ քրեական գործ կա՞, թե՞ ոչ։ Եթե առկա են հատկանիշներ, պետք է հարուցվի», – նշել է Սրբուհի Գալյանը։

Премьер-министр РА Никол Пашинян присутствовал на литургии в Ованнаванке как частное лицо. Таково мнение министра юстиции Србуи Галян.
В беседе с журналистами министр, отвечая на вопрос о превышении премьер-министром полномочий в вопросе бесконечных наездов на ААЦ и в конце концов участия в проводимой низложенным священником литургии, заявила, что говоря о полномочиях необходимо разделять обстоятельства. По ее словам, необходимо разделять, кто что делает как чиновник и как гражданин. При этом Галян заверила, что «в дела церкви никто не вмешивается».
Комментируя мнение некоторых экспертов о том, что своими нападками на ААЦ Пашинян нарушил конституционный строй Армении, министр заявила, что церковь не сходит в понятие конституционный строй».
По ее словам, Пашинян участвовал в литургии вне полномочий (премьер-министра). «Это желание, которое может иметь каждый, в том числе премьер-министр», - пояснила Галян, призвав не связывать действия частного лица с церковью.
Министр юстиции разумеется не видела кадры, на которых сотрудники силовых органов волокут зажав ему рот вон из церкви гражданина, вслух сказавшего о том, что поп лишен сана. «Не видела кадры, но если речь о насилии, то это заслуживает осуждения и наказания по закону. Если такое произошло, пусть об этом подумают правоохранительные органы. Любой сотрудник должен действовать в рамках своих полномочий, но сейчас давать оценки мы не можем. Ответ могут дать только правоохранительные органы», - сообщила Галян.
Аналогичного мнения министр придерживается касательно грубых мер в отношении представителей СМИ. «К любому неправомерному действию плохо отношусь. Не знаю, есть уголовное дело или нет. Если есть признаки, должно быть возбуждено», - отметила Србуи Галян.