Վրաստանի բանտարկված նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ չի հրաժարվում իր քաղաքական ապագայից և պատրաստ է օգնել հաղթահարել «ամենավատ ճգնաժամը», որի առջև երբևէ կանգնած է երկիրը, գրում է Новости-Грузия-ն։
Նա այս հայտարարությունն արել է 2007 թվականի նոյեմբերին Թբիլիսիում բողոքի ցույցը ցրելու գործով դատական ​​​​նիստի ժամանակ։ Քաղաքական գործիչն անձամբ մասնակցել է դատավարությանը. առաջին անգամ՝ երեք տարվա ազատազրկման ընթացքում։ Մինչ օրս Սաակաշվիլին միշտ միացել է առցանց՝ առողջական վիճակի պատճառով։
«Ես ձեզ հետ պատրաստվում եմ ապագային և արդեն պատկերացնում եմ մի ապագա, որտեղ ինձ որևէ պաշտոն պետք չէ, բայց կարևոր է, որ ճանաչվի շատ փորձառու, հայրենասեր մարդկանց աշխատանքը, և միևնույն ժամանակ, հատուկ դեր պետք է տրվի երիտասարդությանը, որոնցից լավագույններն ապացուցել են, որ պատրաստ են և արժանի են երկիրը ղեկավարելուն»,- ասել է Սաակաշվիլին։
Նա կրկին խիստ քննադատության է ենթարկել իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության միլիարդատեր հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլիին՝ նրան համեմատելով «մաֆիայի պարագլխի» հետ։ Նախկին նախագահն ասել է, որ «մի շաբաթում դրան վերջ կտար», եթե ազատ լիներ և «կարողանար ազատորեն տեղաշարժվել երկրով մեկ»։
«Ես մարտական ​​մարզավիճակում եմ, զգում եմ ժողովրդի հսկայական աջակցությունն ու էներգիան, և պատրաստ եմ կրկին մասնակցելու Վրաստանը խորագույն ճգնաժամից դուրս բերելուն»,- ասել է նա։
«Կա անհուսալիություն և հուսահատություն, բայց ես եկել եմ ձեզ ասելու. կա հույս, և ազատությունն ու երջանկությունը շատ մոտ են։ Ռեժիմը մեկուսացված է ոչ միայն քաղաքակիրթ աշխարհից և մեր հարևաններից, այլև նույնիսկ բռնազավթող Ռուսաստանից»։
Սաակաշվիլին նաև հայտարարել է, որ ստեղծված իրավիճակում ճգնաժամից դուրս գալու «միակ հնարավորությունը» բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունների միավորումն է։ Նա իր հետ համագործակցությունն անընդունելի համարող քաղաքական ուժերին բնութագրել է որպես «լուռ մեծամասնություն, որը երկկողմանի բարդութավորվում է միայն իր անունը հիշատակելիս»։ Նախկին նախագահի խոսքով՝ նման նախապաշարմունքները «շատ արագ կհաղթահարվեն»։
Նա նաև կոչ է արել քաղաքական գործիչներին «հաղթահարել վախը»՝ մասնավորապես դիմելով Իվանիշվիլիի դաշնակիցներին.
«Ո՞րն է մաֆիայի ղեկավարի գլխավոր խնդիրը։ Բոլորին վախի մեջ պահելը՝ առաջին հերթին՝ իր սեփական կլանի անդամներին։ Վրաստանում ոչ մի նոր բան տեղի չի ունենում. սա դասական մաֆիայի համակարգ է»։
Միխեիլ Սաակաշվիլին Վրաստանը լքել է 2013 թվականին՝ նախագահական ժամկետի ավարտից հետո։ «Վրացական երազանք» կուսակցության իշխանության գալուց հետո նրա դեմ հարուցվել է չորս քրեական գործ։ Սաակաշվիլին այդ ժամանակ ապրում էր Ուկրաինայում, որտեղ 2015-2016 թվականներին զբաղեցրել է Օդեսայի մարզի նահանգապետի պաշտոնը, իսկ ավելի ուշ ղեկավարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու գլխավորած Ազգային բարեփոխումների խորհուրդը։
2021 թվականի հոկտեմբերին Սաակաշվիլին գաղտնի վերադարձել է Վրաստան, որտեղ կալանավորվել է։ Նա մի քանի գործերով դատապարտվել է ազատազրկման, իսկ մի քանիսը դեռևս քննության փուլում են։
Վրաստանը գործում է «պատժի կլանման» սկզբունքով, ուստի Սաակաշվիլիի բանտարկության ժամկետը սկսվում է 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ից։ Ըստ այս բանաձևի՝ նա ազատ արձակվելու իրավունք չի ունենա մինչև 2030 թվականի հոկտեմբերի 1-ը։
2025 թվականի նոյեմբերին հայտնի դարձավ, որ այս պատիժը կարող է երկարաձգվել։ Սաակաշվիլին մեղադրվել է «սահմանադրական կարգը կամ կառավարությունը բռնի կերպով տապալելու կոչերի» մեջ։ Ահա թե ինչպես է դատախազությունը որակել բանտարկված քաղաքական գործչի սոցիալական գործունեությունը, լրատվամիջոցների գրառումները և նրա հեռակա դատարան ներկայանալը։
2022 թվականի մայիսին, առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով, Սաակաշվիլին տեղափոխվեց «Վիվամեդ» քաղաքացիական կլինիկա։ Նա այնտեղ մնաց գրեթե երեք տարի հսկողության տակ, բայց նոր մեղադրանքների առաջադրումից կարճ ժամանակ անց նրան Ռուսթավիի բանտ վերադարձրին։

Заключенный экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что не отказывается от политического будущего и готов участвовать в преодолении «самого страшного кризиса», с которым, по его словам, когда-либо сталкивалась страна, сообщает Новости-Грузия.
Соответствующее заявление он сделал на очередном судебном заседании по делу о разгоне акции протеста в Тбилиси в ноябре 2007 года. Политик присутствовал на процессе лично — это первый такой случай за три года его заключения.  До сих пор Саакашвили всегда подключали онлайн из-за состояния его здоровья.
«Я вместе с вами готовлюсь к будущему и уже вижу будущее, в котором мне не нужна никакая должность, но важно, чтобы был оценен труд множества опытных, патриотичных людей, и вместе с тем особая роль должна быть отведена молодежи, лучшая часть которой доказала, что она готова и достойна прийти к управлению страной», – заявил Саакашвили.
Он вновь подверг резкой критике миллиардера-основателя правящей партии «Грузинская мечта» Бидзину Иванишвили, сравнив его с «мафиозным боссом». По словам экс-президента, он «покончил бы с этим за неделю», если бы находился на свободе и «мог свободно передвигаться по стране».
«Я в боевой форме, чувствую огромную поддержку и энергию со стороны людей и готов снова участвовать в выводе Грузии из глубочайшего кризиса», – сказал он.
«Существуют безнадежность и отчаяние, но я пришел сказать вам: надежда есть, а свобода и счастье – на расстоянии вытянутой руки. Режим изолирован не только от цивилизованного мира и наших соседей, но даже от оккупирующей России».
Саакашвили также заявил, что в нынешней ситуации «единственным шансом» на выход из кризиса является объединение всех оппозиционных партий. Политические силы, считающие сотрудничество с ним неприемлемым, он охарактеризовал как «молчаливое большинство, которое с обеих сторон загнали в комплексы при одном лишь упоминании его имени». По мнению экс-президента, такие предубеждения будут преодолены «очень быстро».
Отдельно он призвал политиков «преодолеть страх», обращаясь в том числе к единомышленникам Иванишвили:
«В чем главная задача мафиозного босса? Держать всех в страхе – прежде всего членов собственного клана. В Грузии не происходит ничего нового: это классическая мафиозная система».
Михаил Саакашвили покинул Грузию в 2013 году после окончания президентского срока. После прихода к власти «Грузинской мечты» против него возбуждили четыре уголовных дела. Сам Саакашвили в это время проживал в Украине, где в 2015-2016 годах занимал пост губернатора Одесской области, а позднее возглавлял Национальный совет реформ при президенте Владимире Зеленском.
В октябре 2021 года Саакашвили тайно вернулся в Грузию, где был задержан. По ряду дел суд приговорил его к лишению свободы, несколько производств остаются на стадии рассмотрения.
В Грузии действует принцип поглощения наказаний, поэтому срок заключения Саакашвили отсчитывается с 1 октября 2021 года. По этой формуле, освободиться он сможет не ранее 1 октября 2030 года.
В ноябре 2025 года стало известно, что этот срок может может увеличиться еще больше. Саакашвили предъявили обвинения в «призывах к насильственной смене конституционного строя или власти». Так прокуратура квалифицировала статусы заключенного политика в соцсетях и его дистанционные выступления на судебных заседаниях.
В мае 2022 года из-за ухудшения состояния здоровья Саакашвили перевели в гражданскую клинику «Вивамед». Он оставался там под охраной почти три года, но вскоре после предъявления новых обвинений политика вернули в Руставскую тюрьму.