Ադրբեջանը հույս ունի ուժային եղանակով լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին, «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել է հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա ամռանը ե՜ւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, ե՜ւ միջազգային հանրությունը մի պահ եկան եզրակացության, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել է հիմնարար սկզբունքների շուրջ, բայց Կազանի հանդիպումը, որպես լակմուսի թուղթ, անմիջապես ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ խնդրի լուծմանը: Իսկ Կազանի հանդիպմանն Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված նոր պահանջներն անսպասելի էին եւ Հայաստանի, եւ համանախագահների համար:
«Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ իրականում Ադրբեջանը համաձայն չէ այդ երեք սկզբունքներին: Ադրբեջանը մեծացնում է իր ռազմական կարողությունները, բայց, թեեւ այդ ամենին, մենք խաղաղ բանակցություններին այլընտրանք չենք տեսնում, որովհետեւ այլընտարնքը ռազմական գործողություններն են, իսկ մենք ոչ մի դեպքում չէինք ցանկանա, որպեսզի ռազմական գործողությունները վերսկսվեին: Գիտե՞ք, խնդրի էությունը ԼՂ ժողովրդի պայքարն է ինքնորոշման համար»,-հիշեցրել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, վերջին տարում կատարված իրադարձությունները եւս մեկ անգամ հաստատել են այն, ինչի մասին ղարաբաղցիներն այդ 70 տարիների ընթացքում հայտարարում էին, որ իրենք ապագա չունեն Ադրբեջանի կազմում:
«Հասկանում եք, եթե ամեն օր այդ մարդիկ Ադրբեջանի ղեկավարությունից լսում են, որ հայերը ադրբեջանցիների թշնամիներն են, որ Երեւանը, որը մոտ ապագայում նշելու է իր 2800-ամյակը, «բնիկ ադրբեջանական հող է», երբ այդ մարդիկ լսում են, որ մարդասպանին հերոսացնում են, աշխատավարձ նշանակում (նկատի ունի քնած հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին), ապա այդ ժողովուրդը լսել անգամ չի ուզում եւ որեւէ առնչություն չի ունենա Ադրբեջանի հետ»:
Հայաստանի նախագահը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Հայաստանը ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորն է եւ եթե իրականում այդ արկածախնդրությունը, որն այսօր ձեռնարկվել է, մտնի ռազմական գործողությունների փուլ, ապա հայերն իրենց բոլոր ուժերով կպաշտպանեն ԼՂ բնակչությանը:
«Կարող է հարց ծագել, որ Ադրբեջանը տնտեսապես ավելի ուժեղ է, Ադրբեջանում բնակչությունը շատ է... բայց, նախ, դրանք ամենագլխավոր պայմանները չեն, երկրորդ, ես չեմ կարծում, որ Հայաստանի բնակչության կամ հայության թեկուզ որեւէ տոկոսը կհամաձայնի որեւէ ճնշման ներքո զիջել Ղարաբաղը: Ուստի, իրականում, մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել Ղարաբաղը:
Ես կարծում եմ, որ եթե, Աստված չանի, նման բան տեղի ունենա, մենք ռազմական գործողությունները դադարեցնելու պարտադրման մեթոդները կգտնենք: Բացի այդ, մենք նման դեպքերում, իհարկե, կանոնների համաձայն, կդիմենք մեր ռազմաքաղաքական դաշնակիցներին, որը նախատեսված է մեր միջպետական պայմանագրերով»,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Հարցին, թե Ադրբեջանի հետ «շփման եզրեր» տեսնո՞ւմ է, Հայաստանի նախագահը դրական պատասխան է տվել: «Այո, իհարկե, կարծում եմ, որ Կազանի փաստաթուղթը դեռեւս սեղանի վրա է, ուստի ես հույս ունեմ, որ, բոլոր դեպքերում, մենք ինչ-որ որոշման կգանք: Մենք պարզապես պարտավոր ենք որեւէ որոշման հանգել, որովհետեւ ռազմական գործողությունները ձեռնտու չեն ոչ մեզ, ոչ՝ Ադրբեջանին: Ես չեմ կարծում, որ ադրբեջանցի զինվորները ցանկանում են պատերազմել, չեմ կարծում, որ ադրբեջանցի ժողովուրդը ցանկանում է պատերազմել: Ի դեպ, մենք ոչ մի ժողովրդի թշնամի չենք համարում»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը, հավելելով, որ ցավոք, ադրբեջանցիների ուղեղներում ցանկանում են մտցնել «հայ թշնամու» կերպարը:

Азербайджан надеется на силовое решение нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу «Россия 24».
Глава армянского государства напомнил, что летом прошлого года и страны-сопредседатели, и мировое сообщество в один момент пришли к выводу, что Армения с Азербайджаном договорились об Основных принципах. Но Казанская встреча, как лакмусовая бумага, сразу же показала, что Азербайджан не готов к решению вопроса. И новые требования, выдвинутые со стороны Азербайджана в Казани, естественно, были неожиданными, во всяком случае и для армянской стороны, и для сопредседателей. «Последующие события показали, что на самом деле Азербайджан не согласен с этими тремя принципами.
Азербайджан наращивает свои военные возможности. Но, несмотря на это, мы не видим альтернативы переговорам, потому что альтернатива – боевые действия, а мы ни в коей мере не хотели бы, чтобы возобновились боевые действия. Вы знаете, суть проблемы – это борьба народа Нагорного Карабаха за самоопределение», - напомнил Серж Саргсян.
По его словам, события последнего года еще раз подтвердили то, о чем карабахцы в течение этих 70 лет во всеуслышание заявляли – что у них нет будущего в составе Азербайджана: «Понимаете, когда каждый день эти люди слышат от руководства Азербайджана, что армяне являются врагами азербайджанцев, что Ереван, который в ближайшем будущем отметит свое 2800-летие, является «исконной азербайджанской землей», когда эти люди слышат, как убийцу героизируют, выплачивают зарплату за срок, проведенный в венгерской тюрьме (имеется в виду азербайджанский офицер Рамиль Сафаров, убивший в 2004г. в Будапеште армянского офицера Гургена Маргаряна, осужденный на пожизненное заключение, но летом 2012г. экстрадированный венгерскими властями в Баку. – Примеч. ред.), то этот народ и слышать не хочет и не будет иметь никаких связей с Азербайджаном». Президент вновь подчеркнул, что Армения является гарантом безопасности населения Нагорного Карабаха, и если на самом деле эта авантюра, которая сейчас предпринята, вступит в фазу военных действий, то армяне всеми своими возможностями будут защищать население Нагорного Карабаха.
«Может возникнуть вопрос: а Азербайджан экономически сильнее, в Азербайджане население больше… Но это, во-первых, не самые основные условия, а во-вторых, я не думаю, что хоть какой-то процент населения Армении или армянства вообще согласится под каким-либо нажимом уступить Карабах. Поэтому на самом деле мы будем всеми доступными мерами защищать Карабах. Я думаю, что если, не дай Бог, такое произойдет, то мы найдем методы принуждения по прекращению боевых действий. Кроме того, мы в таких случаях, конечно же, обратимся к своим военно-политическим союзникам по канонам, которые обозначены в наших межгосударственных договорах», - заявил Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос о том, видит ли он точки соприкосновения, Серж Саргсян отметил, что «да, конечно». «Думаю, что казанский документ еще на столе. Поэтому я надеюсь, что все-таки мы придем к какому-то решению. Мы просто обязаны прийти к какому-то решению, потому что боевые действия не устраивают, естественно, и не устраивают также Азербайджан. Я не думаю, что азербайджанские солдаты хотят воевать, не думаю, что азербайджанский народ хочет воевать. Кстати, мы ни один народ ни считаем своим врагом», - подчеркнул президент. В то же время, он с сожалением констатировал, что в головах азербайджанцев пытаются закрепить образ «армян – врагов».