Հայ գենը ուժեղ է, դրա վառ ապացույցն այն է, որ աշխարհի տարբեր ծայրերում Ցեղասպանությունից փրկվածները կարողացան հաստատվել ու ամրանալ: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը։
«Դրսում ապրող մեր 10 միլիոն հայրենակիցները պահանջում են աշխարհից ու Թուրքիայի հայ դատի ճշմարտացի լուծումը: Կարծում եմ` մեր պայքարն ավելի պետք է ահագնանա, պետք է համախմբված լինենք: Կգա այդ օրը, երբ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասաց նա:
Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ մենք կորցրել ենք 1,5 մլն հայ, կորցրել ենք մշակույթ, կորցրել ենք մեր հողերը, սակայն մենք վերածնվել ենք. ոսոխը չկարողացավ իր նպատակին հասնել:
Նշենք, որ Ցեղասպանության փաստը ճանաչել են մի շարք պետություններ: Այն առաջինը ճանաչել է Ուրուգվայը` 1965թ-ին,  որի օրինակին հետեւել են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան, ԱՄՆ 42 նահանգներ:  Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը:

YEREVAN. – The Armenia gene is strong; the vivid evidence of this is the fact that the Armenian Genocide survivors managed to settle and strengthen in different parts of the world. Armenia’s acting Diaspora Minister Hranush Hakobyan told this to news reporters on Wednesday while visiting capital city Yerevan’s Armenian Genocide Memorial, on the 98th anniversary of the genocide.
“Our ten million compatriots that live abroad demand a truthful solution to the Armenian cause. I believe our fight [for justice] must become fiercer, [and] we must be consolidated. There will come a day when Turkey will recognize the Armenian Genocide,” she said.
In Hakobyan’s words, even though the Armenian nation lost 1.5 million of its people, a culture and its lands, it was reborn, and the foe failed to achieve its objective.
To note, the Armenian Genocide is formally recognized by numerous countries. It was first recognized in 1965 by Uruguay. The Genocide is also recognized by Russia, France, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Switzerland, Sweden, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, Chile, and 42 US states. The Armenian Genocide is also recognized by The Vatican, the European Parliament, and the World Council of Churches.