Սուրգուտի ոստիկանությունը քաղաքի մուտքի մոտ ձերբակալել է մականներով եւ դանակներով զինված 160 մարդու: Մայիսի 5-ին իրավապահները կանգնեցրել էին Նեֆտեյուգանսկից շարժվող 90 մեքենաներից բաղկացած ավտոշարասյունը:
Մեքենանների ուղեւորների եւ վարորդների մոտ հայտնաբերվել էին մեծ թվով մականներ, մի քանի տրավմատիկ ատրճանակ եւ դանակներ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»` վկայակոչելով ՆԳՆ-ի մարզային վարչության մամուլի ծառայությանը:
Ավտոշարասյան ուղեւորման նպատակը ճշտվում է: Ըստ նախնական տվյալների` երիտասարդները հաշիվներ պարզելու էին մեկնում:
Ապրիլի 13-ին Սուրգուտի ոստիկանությունը հայտնել էր զանգվածային հաշվեհարդարի կանխման մասին` քաղաքի առեւտրի կենտրոններից մեկի մոտ ձերբակալելով 180 զինված մարդու: Ձերբակալվածներից բռնագրավել էին տրավմատիկ եւ օդաճնշական ատրճանակներ, հրացան, մականներ, մուրճեր, երկաթե խողովակներ, մարզական սարքեր եւ եղաններ: Այն ժամանակ հաղորդվել էր, որ առեւտրի կենտրոնի մոտ հավաքվածները եկել էին պարզելու մեկ շաբաթ առաջ խանութում չորս տղամարդու միջեւ տեղի ունեցած տարաձայնությունը: Ընդ որում, տեղական լրատվամիջոցները հայտնել էին «Ռուսական զայրույթի օրվա» հետ Սուրգուտում կատարվածի հնարավոր կապի մասին, որն անցկացվում է ապրիլի 13-ի ողջ Ռուսաստանում` ուլտրաաջ ծայրահեղականների կողմից:

Полиция Сургута на въезде в город задержала более 160 вооруженных битами человек. Правоохранители 5 мая остановили двигавшуюся со стороны Нефтеюганска автоколонну, состоявшую из 90 машин.
У пассажиров и водителей автомобилей было обнаружено большое количество бит, несколько травматических пистолетов и ножи, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу регионального управления МВД.
Цель движения автоколонны выясняется. По предварительным данным, молодые люди ехали на массовую разборку.
13 апреля полиция Сургута также объявила о предотвращении массовой драки, задержав у одного из торговых центров города около 180 вооруженных человек. У задержанных было изъяты травматические и пневматические пистолеты, ружье, обрез ружья, биты, молотки, железные трубы, спортивные снаряды и вилы. Тогда сообщалось, что собравшиеся у торгового центра пришли обсудить некий конфликт недельной давности, произошедший между четырьмя мужчинами в магазине. При этом местные СМИ сообщали о возможной связи произошедшего в Сургуте с так называемым «Днем русского гнева», проводимым ультраправыми радикалами по всей России 13 апреля.