Վճռաբեկ դատարանի դիմաց այսօր` մայիսի 8-ին, Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստները, ի պաշտպանություն Տիգրան Առաքելյանի, բողոքի ակցիա են կազմակերպել «Ազատություն Տիգրան Առաքելյանին» պաստառներով (ֆոտոռեպորտաժ): NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ դատական նիստը սկսվելու է ժամը 12.00-ին:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատասխանելով հարցին, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն դատական նիստից,  ասաց, որ ոչ մի ակնկալիք չունեն, միաժամանակ նշեց, որ իրենք համակերպվող ուժ չեն եղել եւ շարունակելու են իրենց պայքարը: «Ուզում են նստեցնեն տարիներ շարունակ, գնդակահարեն, գողականով ճնշեն, ընտրությունները կեղծեն, թալանեն, մենք մեր պայքարը շարունակելու ենք»,- ասաց Լեւոն Զուրաբյանը:
Հարկ է նկատել, որ հորդառատ անձրեւի տակ համակիրները անձրեւանոցներով շարունակում են բողոքի ակցիան:
Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Արտակ Կարապետյանը` 3, Սարգիս Գեւորգյանը եւ Դավիթ Քիրամիջյանը` 2-ական տարվա ազատազրկման: Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ էր թողել դատավճիռը, եւ ՀԱԿ ակտիվիստների փաստաբանները բողոքարկել էին այն Վճռաբեկ դատարանում:
2011թ. օգոստոսի 9-ին Խնկո Ապոր Գրադարանի մոտ տեղի ունեցած միջադեպից հետո ոստիկանության Կենտրոնի բաժին բերման էին ենթարկվել Հայ ազգային կոնգրեսի 7 ակտիվիստներ: Ավելի ուշ, երիտասարդներից 4-ի մասով գործն ավարտվել էր եւ ուղարկվել դատարան, մյուս երեք երիտասարդների մասով գործը դեռեւս գտնվում է ՀՔԾ-ում: Վեց երիտասարդները ստորագրությամբ ազատ էին արձակվել, իսկ Տիգրան Առաքելյանը կալանավորված էր մնացել:

YEREVAN. – Activists from the opposition Armenian National Congress (ANC) are staging a demonstration Wednesday in front of the Court of Cassation.
The protest is in defense of ANC activist Tigran Arakelyan, the Armenian News-NEWS.am reporter informs (PHOTOS).
ANC bloc National Assembly Faction leader, ANC Party Vice-Chairman Levon Zurabyan told Armenian News-NEWS.am that they have no expectations from the court hearing, and noted that they will continue their struggle no matter what.
To note, a general jurisdiction court had sentenced ANC activists Tigran Arakelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and Davit Kiramijyan to six, three, and two years, respectively, as a result of an incident that had occurred on August 9, 2011, in capital city Yerevan. The Criminal Court of Appeals had upheld this ruling, and therefore the activists’ attorneys had submitted to the Court of Cassation their objections to this verdict.