Մոսկովյան շապիտո կրկեսն առաջին անգամ հյուրախաղերով Երեւան է ժամանելու։ Հյուրախաղերը ծրագրված են դեկտեմբերի 23-ից հունվարի 15-ը։
Մոսկովյան կրկեսը Երեւան է գալու Երեւանի կրկեսի գեղարվեստական ղեկավար, պրոֆեսոր, արվեստագիտության թեկնածու, Հայաստանի կրկեսային գործիչների միության նախագահ Սոս Պետրոսյանի հրավերքով։ Հյուրախաղերը նվիրված են միանգամից երկու իրադարձությունների՝ հայկական կրկեսային կոլեկտիվի 60-ամյակին ու ամանորյա տոներին (առաջին մասը դեկտեմբերի 23-ից 29-ը), իսկ երկրորդ մասը (հունվարի 3-ից 15-ը)։
Հայկական կրկեսային կոլեկտիվը ստեղծվել է 1956-ին ու այն ժամանակ կոչվել է «Երեւան»։ Կոլեկտիվի հիմնադիրն ու առաջին ղեկավարը Վաղարշակ Արզումանյանն էր։
«Սակայն, պետությունը չհիշեց կոլեկտիվի 60-ամյակի մասին։ Մենք էլ որոշեցինք չսպասել, թե դա երբ տեղի կունենա, եթե իհարկե տեղի ունենա, ու որոշեցինք ինքներս նշել այն։ Հրավիրեցինք Մոսկովյան շապիտո կրկեսին»,- NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Սոս Պետրոսյանը։
«Ամանորյա անակնկալներ» խորհրդանշական անվանումով հյուրախաղերը կանցնեն նախկին դելֆինարիումի տարածքում։ «Մենք հատուկ Գերմանիայից հրավիրել ենք հանրահայտ ծաղրածու Չառլիին (Գագիկ Ավետիսյանին)։ Նա երկար տարիներ աշխատել է նշանավոր Օլեգ Պոպովի հետ։ Մենք կուեննանք հատուկ Ձմեռ պապ՝ արտիստ, ռեժիսոր, մանկավարժ, հայկական կրկեսի հաստիքով Ձմեռ պապ Սամվել Միքայելյանը։ Ձյունանուշիկ էլ կունենանք»,- նշեց երեւանյան կրկեսի գեղարվեստական ղեկավարը։
Մոսկովյան շապիտո կրկեսի ղեկավար Վալերի Բերոեւն էլ իր հերթին պատմեց, որ կրկեսային սարքավորումներն արդեն տեղափոխվել են Երեւան։ «Կենդանիները Վլադիկավկասում են։ Վերին Լարս անցակետում սկսված խափանումները խանգարեցին կրկեսի թատերախմբի տեղաշարժին։ Կարեւորը, որ ճանապարհը չփակվի»․- նշեց Վալերի Բերոեւը։ Նման տխուր նախադեպ նրա կյանքում արդեն եղել է․ «90-ականների վերջին մենք պետք է հյուրախաղերի գայինք։ Ճանապարհին տեխնիկան կոտրվեց, ու հյուրախաղերը ուշացան։ Հանդիսատեսը նյարդայնանում էր։ Բայց հետո ամեն ինչ հոյակապ անցավ՝ կատարյալ անշլագով»։ Բնական խոչընդոտներից բացի կան նաեւ մարդակերտ խոչընդոտներ։ «Ամենամեծ բարդությունը ճանապարհն է, ստիպված ենք հաղթահարել երկու սահման ու չորս մաքսատուն։ Ընդ որում ռուսական ու հայկական մաքսատները դեռ տառապում են կոռուպցիայից։ Ընդամենը 550 կմ-ն ես անցել եմ չորս օրում, ավելի ճիշտ կլիներ ասել, ոչ թե անցել եմ, այլ կանգնել մաքսատներում»,- դժգոհեց Վալերի Բերոեւը։
«Ամանորյա անակնկալներ» ծրագրի հանդիսատեսին սպասում են ձիավարություն, վարժեցված արջեր ու շներ, օդային ակրոբատներ։ «Շատ լավ ծրագիր է, որը հույս ունենք դուր կգա հայ հանդիսատեսին»,- նշեց Վալերի Բերոեւը։
«Կոմերցիան կոմերցիա, բայց գլխավոր պատճառը, թե ինչու ենք մենք այստեղ, հայկական կոլեկտիվի ու անձամբ Սոս Պետրոսյանի հետ հին մտերմությունն է»,- նշեց Վալերի Բերոեւը։ Նշենք, որ Հայաստանի հետ Մոսկովյան կրկեսի ղեկավարին կապում են ոչ միայն ընկերական, այլեւ ազգակցական հարաբերություններ՝ Վալերի Բերոեւի աները ակրոբատ, էկվալիբրիստ, ծաղրածու-միմ, Խորհրդային Հայաստանի վաստակավոր արտիստ, Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Ռաֆայել Հակոբյանն է (կյանքից հեռացել է 2015-ին)։
Նշենք, որ անցած տարի, կրկին Սոս Պետրոսյանի նախաձեռնությամբ, աշխարհահռչակ «տխուր ծաղրածու» Լեոնիդ Ենգիբարովի 80-ամյակի կապակցությամբ հյուրախաղերով Երեւան էր այցելել պետերբուրգյան «Իմպերիալ» կրկեսը։

В Ереване впервые пройдут гастроли Московского цирка шапито. Гастроли состоятся с 23 декабря до 15 января.
В Ереван Московский цирк едет по приглашению художественного руководителя Ереванского цирка, профессора, кандидат искусствоведения, председателя Союза цирковых деятелей Армении Соса Петросяна. Гастроли посвящены сразу двум событиям - 60-летию создания армянского циркового коллектива и Новогодним праздникам (первая часть с 23 по 29 декабря, вторая часть с 3 по 15 января).
Армянский цирковой коллектив был создан в 1956 году, и тогда назывался «Ереван». Создателем и первым руководителем стал Вагаршак Арзуманян.
«Однако, государство не вспомнило о 60-летии коллектива. Мы решили не дожидаться, когда это, может быть, произойдет, и приняли решение сами отметить. Пригласили Московский цирк шапито», - рассказал в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Сос Петросян.
Гастроли с символичным названием «Новогодние сюрпризы» пройдут на месте бывшего дельфинария. «Специально из Германии мы пригласили знаменитого клоуна Чарли (Гагик Аветисян). Он много лет проработал с великим Олегом Поповым. У нас будет специальный Дед Мороз – артист, режиссер, педагог, штатный Дед Мороз армянского цирка Самвел Микаелян. Снегурочка тоже будет», - отметил художественный руководитель ереванского цирка.
Руководитель Московского цирка – шапито Валерий Бероев, в свою очередь, рассказал, что цирковое оборудование уже доставлено в Ереван. «Животные  находятся во Владикавказе. Перебои работы КПП Верхний Ларс помешали передвижению труппы. Главное, чтобы дорога не закрылась», - отметил Валерий Бероев. Печальный прецедент у него был: «В конце 90-х должны были приехать на гастроли. По дороге сломалась техника, и гастроли опоздали. Зрители нервничали. Но потом был полный аншлаг». Помимо природных преград есть и рукотворные. «Самая главная сложность – дорога, приходится преодолевать две границы и четыре таможни. Причем, российская и армянская таможни все еще страдают от коррупции. Всего 550 км я ехал четверо суток, правильнее сказать, не ехал, а стоял на таможнях», - посетовал Валерий Бероев.
Зрителей «Новогодних сюрпризов» ждет джигитовка, дрессированные медведи и собаки, воздушные акробаты. «Очень хорошая программа, которая, надеемся, понравится армянскому зрителю», - констатирует Валерий Бероев.
«Коммерция – коммерцией, но главная причина, почему мы здесь – давние дружественные отношения с армянским коллективом и лично Сосом Петросяном», - отметил Валерий Бероев. Отметим, что с Арменией руководителя Московского цирка связывают не только дружеские, но и родственные отношения – тесть Валерия Бероева акробат, эквилибрист, клоун-мим, заслуженный артист Армянской ССР, заслуженный артист России Рафаэль Акопян (ушел из жизни в 2015 г).
Отметим, что в прошлом году, вновь по инициативе Соса Петросяна, в связи с 80-летием всемирно известного «грустного клоуна» Леонида Енгибарова в Ереване прошли гастроли петербургского цирка «Империал».