Հայաստանում թվային ոլորտի ամբողջ քաղաքականությունը կարգավորող մեկ կենտրոն պետք է լինի։ Այս մասին ՀՀ կառավարության հերթական նիստում հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության 5-ամյա նախագծի համաձայն, հստակ ժամկետներում մի շարք միջոցառումներ են սահմանվել, որոնք ելնում են թվային օրակարգից՝ ներառյալ թվային ռազմավարության եւ գործողությունների ծրագրի ընդունումը պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցության պարագայում։
«Թվային օրակարգի շրջանակում արդեն ձեւավորվել է Թվային զարգացման աջակցության խորհուրդը։ Մշակման փուլում է միասնական թվային միջավայրի իրացման ծրագիրը։ Հաշվի առնելով միջազգային լավագույն փորձն ու ներկա իրադարձությունները՝ պետք է նշել, որ ժամանակակից թվային տեխնոլոգիայի իրացումը պահանջում է միասնական, համակարգված մոտեցում»,- ընդգծեց Կարապետյանը։
Հաշվի առնելով այդ ամենը՝ վարչապետը կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանին հանձնարարեց 15-օրյա ժամկետում ներկայացնել պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման էլեկտրոնային համակարգի իրացման քաղաքականության համակարգման մասնագիտացված օղակի ձեւավորման համար անհրաժեշտ առաջարկությունների փաթեթ՝ ներառյալ իրավական ակտի համապատասխան նախագիծը։
«Մենք պետք է մեկ կենտրոն ունենանք, որը կկարգավորի մեր ամբողջ քաղաքականությունը»,- հավելեց Կարեն Կարապետյանը։

В Армении должен быть один центр, упорядочивающий всю политику в цифровой сфере. Об этом на очередном заседании Правительства Армении 6 июля заявил премьер-министр Карен Карапетян, давая поручения по реализации в стране цифровой повестки.
По 5-летней программе Правительства, согласно премьер-министру, в четкие сроки установлен ряд комплексных мероприятий, исходящих из цифровой повестки, в том числе принятие цифровой стратегии и плана действий при сотрудничестве государственного и частного секторов. «В рамках цифровой повестки уже сформирован Совет по содействию цифровому развитию. И на этапе разработки находится программа реализации единой цифровой среды. Учитывая наилучший международный опыт и нынешние события, нужно отметить, что реализация современной цифровой повестки требует единых, скоординированных подходов», - подчеркнул Карапетян. Учитывая вышесказанное, он поручил главе аппарата Правительства Ваге Степаняну в 15-дневный срок представить пакет предложений для формирования специализированного звена по координации политики развития электронных систем государственного управления и местного самоуправления, включая соответствующий проект правового акта. «У нас должен быть один центр, который упорядочит всю нашу политику», - добавил Карен Карапетян.