Դիտարկվում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման անցկացման հնարավորությունը Նյու Յորքում, ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում։ Այս մասին հուլիսի 25–ին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ-ում ԱՄՆ  դեսպան Ռիչարդ Միլսը։
«Երկու կողմերն էլ ցանկանում են, որ հանդիպումը կայանա։ Սակայն, հասկանալի պատճառներով, նախագահի եւ վարչապետի գրաֆիկը շատ հագեցած է, եւ մենք այժմ փորձում ենք գտնել համապատասխան «պատուհան» հանդիպման կազմակերպման համար։ Ներկայումս հանդիպման մասին որոշումը դեռ չի կայացվել»,- նշել է Միլսը։
Դեսպանը շեշտել է, որ ինչպես դեսպանատունը, այնպես էլ ԱՄՆ կառավարությունը գոհ են երկկողմ փոխգործակցության բարձր մակարդակով։ Որպես օրինակ նա մատնանշել է բարձր մակարդակով անցկացված մի շարք հանդիպումներ։
Այսպես, հունիսին աշխատանքային այցով Վաշինգթոն էր այցելել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որտեղ հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ։ Հուլիսին Միացյալ Նահանգներ է այցելել առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը։

The US President Donald Trump’s meeting with the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in New York within the UN General Assembly is under the consideration, the US Ambassador to Armenia Richard Mills told reporters on Wednesday.
According to him, both sides want to hold a meeting, however the leaders have very tight schedule, so the spare window should be found to hold a meeting between the US President and Armenian Prime Minister.
Both the embassy and the US government are satisfied with the high level of bilateral cooperation, the envoy added pointing to a series of high-level meetings between the countries.
Back on June, Armenian President Armen Sarkissian visited Washington and met with US Secretary of State Mike Pompeo. In July, the US was visited by the Armenian First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan.