Ճիշտ չէ ասել, որ հուշագիրը բացարձակապես փոխում է մեր հայացքները։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 16–ին, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով Գագիկ Ծառուկյանի եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջեւ ստորագրված փաստաթղթին։
«Մենք ունենք որոշակի պնդումներ, որոնք անելու ենք նաեւ հուշագրից հետո, բայց որոշակի հղկում է մտցնում մեր քաղաքական հավակնությունների եւ դիրքորոշումների մեջ։ Մենք ունենք մեկ գերխնդիրը՝ բոլոր ուժերը մեկտեղել Հայաստանն այս վիճակից դուրս բերելու համար։ Հուշագիրը զսպաշապիկ է քաղաքական անհարկի հավակնությունները գործի դնելու համար»,– ասաց Գեւորգ Պետրոսյանը։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ անելու աղմկահարույց նախագծի քվեարկությանը, պատգամավորը նշեց, որ ինքն այժմ էլ կարծում է՝ ճիշտ է վարվել կողմ քվեարկելով օրենքի նախագծին. «Ես հիմա էլ հետ չեմ կանգնում, ճիշտ եմ արել՝ քվեարկել եմ»։

Нельзя сказать, что меморандум полностью изменил наши взгляды. Об этом заявил член фракции «Царукян» Геворк Петросян в беседе с журналистами, комментируя документ, подписанный лидером партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«У нас есть определенная позиция, которую мы продолжим отстаивать после меморандума, однако это внесет некоторые изменения в наши политических амбиции и позиции. Перед нами стоит одна главная задача - объединить все силы, чтобы вывести Армению из этой ситуации. Меморандум является «смирительной рубашкой» от нежелательных политических притязаний», - отметил Геворк Петросян.
Что касается проекта поправок к закону о «Регламенте Национального собрания», депутат отметил, что он по-прежнему считает, что принял правильное решение, проголосовав за законопроект: «Я не отказываюсь от своих действий, я принял правильное решение во время голосования».