Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանությունը ապացույցն է, որ ադրբեջանցի թուրքերի եւ արցախահայերի՝ մեկ պետության սահմաններում համատեղ խաղաղ գոյակցությունն անհնար է: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 13-ին, Բաքվում հայերի ջարդերի 30-րդ տարելիցին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը:
«Այն, ինչը տեղի է ունեցել Բաքվում, Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից նախապատրաստած ծրագիր էր, բոլոր հասցեներով իմանալով համատեղ գործողություն էր: Նրանք նախ փորձում էին Բաքուն ազատել հայերից, հետո այդ ցեղասպանական մեքենան տեղափոխել Արցախ: Առնվազն 500 հայ ողջակիզվեց ամենադաժան ձեւերով, որը պատկերացնելն անգամ ահասարսուռ է եւ այդ երկիրը հիմա փորձում է ինչ-որ կարգավիճակ առաջարկել, բարբաջել տարածքային  ամբողջականության վերաբերյալ այն պարագայում, երբ սեփական խաղաղ քաղաքացիներին իրենց մայրաքաղաքում մորթի նախաձեռնողն են եղել: Մենք կորցրել ենք ամեն ինչը բայց մեր խնդիրը կարող է ծառայել մեր հայրենիիքին եւ արդարության հասնելուն»,- ասաց Գրիգորի Այվազյանը:
Նրա խոսքով` պաշտոնական վիճակագրությամբ Ադրբեջանում ապրել են կես միլիոն հայեր, իսկ միայն Բաքվում մոտ 250 հազարից ավելի: Սումգայիթի, Բաքվի եւ Գանձակի  (Կիրովաբադ) ջարդերից հետո Ադրբեջանից Հայաստան է ներգաղթել մոտ 404 հազար հայ, որից ժամանակի ընթացքում մնացել է 360 հազար:
Գրիգորի Այվազյանը հավելեց, որ Խորհրդային Հայաստանն այս գործողությունները մի քանի անգամ ճանաչել է որպես ցեղասպանություն, եւ կարծում է, որ նորանկախ Հայաստանը պետք է վերահաստատի նախկինում ընդունված դիրքորոշումները:
Նրա խոսքով` ադրբեջանահայության հիմնախնդիրը, իհարկե, պետք է դառնա բանակցային սեղանի քննարկման առարկա. «Ադրբեջանում հայերի կրած զրկանքները՝ բարոյական, նյութական, տարածքային վնասների խնդիրը պետք է դրվի բանակցային սեղանին: Ոչ թե խոսվի, այսպես կոչված, Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի, այլ կես միլիոնանոց ադրբեջանահայ համայնքի ոտնահարված իրավունքների մասին, որը փաստացի այս 30 տարիների ընթացքում ստվերում է մնացել: Ճիշտ օգտագորշման պարագայում դա զուտ հումանիտար հարց չէ: Կարող է մեր երկրի համար բերել բաղձալի լուծումներ, որոշումներ»:

The Armenian Genocide in Azerbaijan is proof of the impossibility of peaceful coexistence within the borders of one state of Azerbaijani Turks and Artsakh Armenians, the President of the Assembly of Azerbaijani Armenians Grigory Ayvazyan told reporters today at Armenian Genocide Memorial.
“What happened in Baku was planned and prepared by the Azerbaijani leadership. First, they tried to free themselves from the Armenians of Baku, and then ‘transported this genocide machine’ to Artsakh. At least 500 Armenians were brutally killed. And this country is now trying to offer a certain status, talking about territorial integrity, while its leadership was the initiator of violence against its own citizens in the capital of the republic. We have lost everything, but our problem can serve our country,” he noted.
According to him, according to official statistics, half a million Armenians lived in Azerbaijan, and over 250,000 Armenians lived in Baku.
“After the pogroms in Sumgait, Baku and Kirovabad, about 404 thousand Armenians emigrated from Azerbaijan to Armenia. Soviet Armenia has repeatedly recognized these actions as genocide, and independent Armenia must confirm this position,” he noted adding that the deprivation of Azerbaijani Armenians is a matter of moral, material, territorial damage, and should be brought to the negotiating table.
“We need to talk not about the so-called Azerbaijani community of Karabakh, but about the violated rights of the half-million Armenian community, the problem of which has been in the shadow of almost 30 years. This is not only a humanitarian issue, it can also help to achieve the desired result for our country,” he said.