«Լուսավոր Հայաստանը» Վահագն Հովակիմյանի օրենսդրական նախաձեռնության մեջ շարունակում է տեսնել հակասահմանդրական տարրեր: Այս մասին փետրվարի 4-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 30-ին խորհրդարանի պաշտոնական կայքում տեղեկություն էր հրապարակվել այն մասին, որ ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը որոշում է ընդունել փետրվարի 6-ին արտահերթ նիստ անցկացնելու մասին: Արտահերթ նիստի օրակարգում էր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումը, որն ուղղված է սահմանադրական բարեփոխումներին Սահմանադրական դատարանի մասնակցության չեզոքացմանը: Ազգային ժողովի նախագահը որոշում էր ընդունել անհետաձգելի քննարկման ներկայացված օրինագիծը քննարկել միաժամանակ առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ, մինչդեռ դրա իրավունքը չուներ:
Ազգային ժողովի կանոնակարգը սահմանում է, որ միաժամանակ առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ օրինագծի քննարկման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների կամ խմբակցությունների հիմնավորված գրավոր առաջարկը, որը պետք է հաստատվի խորհրդարանի Խորհրդի նիստում, ինչը չի արվել: Բարձրացած աղմուկից հետո Միրզոյանը սեփական որոշումը չեղարկել էր:

«Светлая Армения» продолжает видеть в законодательной инициативе Ваагна Овакимяна антиконституционные элементы. Об этом в беседе с журналистами заявил руководитель партии «Светлая Армения» и ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
Напомним, что 30 января на официальном сайте парламента была опубликована информация о том, что спикер НС Арарат Мирзоян принял решение о созыве 6 февраля внеочередного заседания. В повестке внеочередного заседания было рассмотрение законодательной инициативы депутата фракции «Моего шага» Ваагна Овакимяна, которая направлена на нейтрализацию участия Конституционного суда в конституционных реформах. Председатель Национального Собрания принял решение обсудить представленный к неотложному рассмотрению законопроект одновременно в первом и втором чтении, в то время как не имеет право на это.
Регламент Национального Собрания устанавливает, что для обсуждения законопроекта одновременно в первом и втором чтении необходимо обоснованное письменное предложение депутатов или фракций, которое должно быть утверждено на заседании Совета парламента, чего сделано не было. После поднявшегося скандала Мирзоян отменил собственное решение.