Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում բանակցությունների սկզբին իր բելառուս գործընկեր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին հյուրասիրել է շիլայով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Առավոտյան շիլա կերե՞լ եք»,- Բելառուսի նախագահին հարցրել է Պուտինը, երբ նստել են երկու առաջնորդների համար նախաճաշի սեղանի շուրջ, որի վրա բացի հատապտուղներով զարդարված շիլայից, կային բանջարեղենով ճաշատեսակներ եւ հյութով բաժակներ:
«Հո միայն ջուր չեմ խմում»,- պատասխանել է նրան Լուկաշենկոն:
«Համտեսեք, ձեզ դուր կգա»,- համոզել է նրան ՌԴ նախագահը:
Ավելի վաղ Պուտինն ասել էր, որ շիլաները մտնում են իր առավոտյան սննդակարգի մեջ: Այսպես՝ 2016 թվականին «Ուղիղ գծով» ստացված նման սնունդի հանդեպ իր վերաբերմունքի մասին մանկական հարցերից մեկին պատասխանելիս ՌԴ նախագահը խոստովանել էր, որ այն ամեն օր հաճույքով ուտում է: Նա շեշտել էր, որ տարիքին զուգահեռ շիլաների հանդեպ իր վերաբերմունքը «դրական փոփոխություն է կրել»: «Որքան քիչ ատամ ունես, այնքան շատ ես շիլա սիրում»,- կատակել է Պուտինը:
2017 թվականին պատասխանելով Համառուսական ժողովրդական ճակատի մեդիաֆորումի մասնակիցների հարցերին, ՌԴ նախագահն իր ամենից շատ սիրած ճաշատեսակ է նշել կրկին շիլան՝ բրնձի, հնդկաձավարի կամ ցորենի: «Վարսակի շիլա չեմ ուտում»,- հավելել է նա:

Президент России Владимир Путин в начале переговоров в Сочи угостил своего белорусского коллегу Александра Лукашенко кашей, сообщает ТАСС.
«Кашку с утра ели?» - спросил Путин президента Белоруссии, когда они сели за накрытый для двух лидеров стол, на котором помимо тарелок с кашей, украшенной ягодами, стояли блюда с овощами и бокалы с соком.
«Не на воде же», - ответил ему Лукашенко.
«Попробуйте, вам понравится», - уговаривал его российский президент.
Путин ранее говорил, что каши входят в его утренний рацион. Так, в 2016 году, отвечая на один из поступивших на «Прямую линию» детских вопросов - о своем отношении к подобной еде, президент признался, что с удовольствием ест их каждый день. Он подчеркнул, что с возрастом его отношение к кашам «поменялось в лучшую сторону». «Чем меньше зубов, тем больше любишь кашу», - пошутил Путин.
В 2017 году, отвечая на вопросы участников медиафорума Общероссийского народного фронта, своим любимым блюдом президент вновь назвал кашу - рисовую, гречневую или пшенную. «Овсянку я не ем», - добавил он.