Այսօր խնդիր է դրված թույլ չտալու զբոսաշրջային ոլորտի փլուզում, իսկ դրա համար պետք է տուրիզմի զարգացման համալիր ծրագրեր իրականացնել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքով՝ հյուրանոցների եւ տուրօպերատորների աշխատանքը պարզապես կանգնած է: «Իհարկե, կառավարության աջակցության ծրագրերը ինչ-որ առումով նպաստել են աշխատատեղերը պահպանելուն, սակայն կարեւոր էր դրանք սահմանել՝ հաշվի առնելով ոլորտի առանձնահատկությունը: Վարկի մարման արտոնյալ ժամկետը պետք էր սահմանել ոչ թե 6 ամսով, այլ մեկ տարով: Այժմ այդ վարկերը մարելու համար հնարավորություն չկա: Պետք է քննարկել եւ երկարաձգել վարկերի մարման ժամկետները մինչեւ 2021 թվականի ապրիլ: Բացի այդ, եթե 23-րդ ծրագրով աջակցությունը դադարեցվի, ապա ոլորտը կհայտնվի ծանր վիճակում: Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ ծրագրերի իրականացման դեպքում շատ կարեւոր է հաշվի առնել մասնավոր ոլորտի կարծիքը: Համակարգային օրենսդրական փոփոխությունների շրջանակում անհրաժեշտ է նաեւ սահմանել ընդհանուր տեղեկատվական բազա, որպեսզի հնարավորություն լինի օբյեկտիվորեն վերլուծել շուկան: Անհնար է առանց տուրիզմի ապահովել երկնշանակ տնտեսական աճ, ինչի մասին վերջերս ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը»,-նշեց նա:
Փորձագետն ընդգծեց մինչեւ 2024 թվականի տուրիզմի զարգացման հայեցակարգի մշակման կարեւորությունը: «Այստեղ պետք է հաշվի առնվեն նաեւ նոր պայմաններում Ղարաբաղի տուրիզմի զարգացման առանձնահատկությունները, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաարգելափակումը պետք է համապատասխանի մեր տուրիզմի զարգացման շահերին: Բացի այդ, կարեւոր է ակտիվորեն ֆինանսավորել տուրիզմի մարքեթինգը, ինչը մեզ մոտ՝ ի տարբերություն այլ տուրիստական երկրների, տեղի չի ունենում: Շատ կարեւոր է տարածաշրջանում քաղաքական կայունությունը: Այցելության համար անցանկալի պետությունների ցուցակում հայտնվելու ռիսկից խուսափելու համար պետք է աշխարհին հասցնել, որ երկիրն անվտանգ է զբոսաշրջիկների համար»,-եզրափակեց Ապրեսյանը:

YEREVAN. – Today the task is to prevent the collapse of the tourism sector of Armenia, and for that, comprehensive tourism development programs need to be implemented. Mekhak Apresyan, President of the Armenian Tourism Federation, said this during a press conference on Wednesday.
According to him, the work of hotels and tour operators has simply stopped in Armenia. "Of course, government assistance programs have helped to preserve jobs in some way, but it was important to define them, taking into account the peculiarities of the sector. (…) in the implementation of programs, it is very important to take into account the opinion of the private sector. (…). It is impossible to ensure double-digit economic growth (…) without tourism," he said.
The expert stressed the importance of developing a tourism development concept by 2024. "The peculiarities of the development of tourism in Karabakh in the new conditions must be taken into account here as well. The unblocking of transport communications in the region must correspond to the interests of the development of our tourism. In addition, it is important to actively fund tourism marketing (…). Political stability in the region is very important. In order to avoid the risk of appearing on the list of countries undesirable for visits, the world must be made to understand that the country is safe for tourists," Apresyan concluded.