Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցությունների ժամանակ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին աթոռ չեն տվել, հայտնում է The Washington Post-ը:
Համացանցում հրապարակված կադրերում երեւում է, որ ԵՀ ղեկավարին տեղ չեն հատկացրել նիստերի դահլիճում, քանի որ ընդամենը երկու աթոռ է եղել, որոնցից մեկը զբաղեցրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը:
Արդյունքում ֆոն դեր Լյայենը ստիպված էր նստել բազմոցին Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի դիմաց, ինչը, ըստ դիվանագիտական արարողակարգի, ավելի ցածր աստիճան է նշանակում:
Դրանից բացի, ընդունված նորմերի համաձայն՝ համանման դեպքերի ժամանակ այդ տեղը սովորաբար զբաղեցնում են թարգմանիչները եւ հանդիպման մյուս մասնակիցները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Սոֆի ին՛տ Վելդը տեղի ունեցածը պատահականություն չի համարում:
«Դա դիտավորյալ էր արվել... Ինչո՞ւ @eucopresident-ը ոչինչ չձեռնարկեց»,- նշել է նա իր Twitter-յան էջում՝ հիշատակելով Շառլ Միշելի ակաունտը:
Երեքշաբթի Անկարայում տեղի է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:

The head of the European Commission, Ursul von der Leyen, was not given a chair during talks with Turkish President Recep Tayyip Erdogan, The Washington Post reported.
The footage shows that the head of the EC did not get a seat in the meeting room, since there were only two chairs, one of which was taken by the President of the European Council Charles Michel.
As a result, von der Leyen had to sit on the sofa opposite Turkish FM Mevlut Cavusoglu, who is of a lower rank according to diplomatic protocol.
Besides, according to accepted norms, this place during such meetings is usually occupied by translators and other participants in the meeting.
Member of the European Parliament, MP Sophie in 't Veld believes that what happened was not an accident.