Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը չի մեկնաբանում «Մարտի 1»–ի գործով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
Թե ինչ զարգացումներ կարող են լինել դատարանի որոշումից հետո, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում, Ռուստամ Բադասյանը կրկին հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ, պատճառաբանելով, որ դրանց պատասխանելն Արդարադատության նախարարի լիազորությունների տիրույթում չէ։
Նշենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախօրեին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար,  գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի եւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի նկատմամբ ՔՕ 300.1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում կայացրեց։
Ավելի վաղ՝ մարտի 26-ին,  Սահմանադրական դատարանը (ՍԴ) Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը ճանաչեց Սահմանադրության 78-րդ (համաչափության սկզբունքը) եւ 79-րդ (որոշակիության սկզբունքը) հոդվածներին հակասող եւ անվավեր։
Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս էր հայտարարել, որ  Մարտի 1–ի բացահայտումն իրենց իշխանության առաջնահերթություններից է։
«Քաղաքական նպատակը եղել է թե տեղի ունեցած ցավալի իրադարձությունների ամբողջ բացահայտումը, թե դատաիրավական բարեփոխումները, թե անկախ դատական համակարգ ստեղծելը, թե հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, թե զրո հանդուրժողոկանությունը կոռուպցիայի նկատմամբ, կարծում եմ, որ հանրային ընկալում կա՝ այս ոլորտներում մենք դանդաղկոտություն ենք ցուցաբերել, որոշ գործողություններ չենք արել, չէի ուզենա արդարանալ, որովհետեւ կարեւոր չէ թե ինչ փաստարկներ կբերվեն, ակնհայտ է, որ այս ոլորտում ունենք հաջողություններ, որոնք հանրության համար տեսանելի չեն, եւ կա դժգոհություն այս առումով։
Ամեն գործընթացի մասով կա կոնկրետ պատասխանատու, եւ չի կարելի բոլոր հարցերի պատասխանները ակնկալել քաղաքական իշխանությունից, բայց կարծում եմ՝ հանրության հետ պետք է ազնիվ լինել եւ ընդունել, որ որոշ հարցերում ձախողումներ ունենք»,– ասաց Ռուստամ Բադասյանը։
Դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների  թիվ մեկ պատասխանատաուն ասաց, որ քննադատություններ են հնչում, որ վեթթինգ չիրականացվեց, եւ ինքը հիմա պատրաստ է ցանկացած  պատասխանատվություն կրել այդ առնչությամբ։
«ՀՀ–ում մեր պայքարը անկախ դատական իշխանություն ստեղծելու, բարեվարք դատավորներ, պրոֆեսիոնալ  դատավորներով դատական համակարգ ստեղծելը  չի ավարտվել եւ հատկապես իմ պայքարը չի ավարտվել՝ ինչ կարգավիճակով էլ,  որ լինի»,– ասաց նա։

YEREVAN. – The minister of justice of Armenia, Rustam Badasyan, did not comment on the court decision on the termination of the criminal prosecution against second President Robert Kocharyan and several other former senior officials in the case on the tragic events that had occurred in the capital Yerevan on March 1, 2008.
Speaking to reporters in the parliament, Badasyan did not comment on the developments that may take place after the aforesaid court decision, saying that it is not within the powers of the minister of justice to answer them.
The Court of General Jurisdiction of Yerevan made a decision yesterday to terminate the criminal prosecution—under Article 300.1 of the Criminal Code—against second President Robert Kocharyan, former Minister of Defense Seyran Ohanyan, former CSTO Secretary General Yuri Khachaturov, and former Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan.
On March 26, the Constitutional Court had declared Article 300.1 (overthrow of the constitutional order) of the Criminal Code in conflict with Articles 78 (principle of proportionality) and 79 (principle of certainty) of the Constitution, and therefore invalidated it.
PM Nikol Pashinyan had repeatedly stated that the solving of the “March 1” case is one of the priorities of their government.
"The political goal was to completely solve all the tragic events that took place, the judicial reforms, establishment of an independent judiciary, anticorruption reforms, zero tolerance for corruption. I believe there is a public perception that we have shown slowness in these areas, we have not carried out some actions. I would not like to justify myself because it does not matter what arguments will be presented. It is obvious that we have successes in this field, which are not visible to the public, and there is dissatisfaction in this regard.
There is a specific person accountable for each process, and the answers to all the questions cannot be expected from the political authorities. But I believe that we should be honest with the public and accept that we have failures in some issues," said Rustam Badasyan.
The minister of justice said that there are criticisms that vetting was not carried out in the judicial system of Armenia, and he is now ready to bear any accountability in that regard. "Our struggle in the Republic of Armenia—to create an independent judiciary, moral judges, a judicial system with professional judges—is not over, and especially my struggle is not over, no matter what the status," he added.