Մեր երկրում գյուղատնտեսության մեջ աշխատում է բնակչության 25-30 տոկոսը, եւ նման երկրում չունենալ գյուղատնտեսության նախարարություն, կրճատել այն, անունը դնելով օպտիմիզացիա, ուղղակի զավեշտ էր: Այս մասին իր աջակիցների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Մեծ հարված է հասցված գյուղատնտեսությանը: Նախ պետք է վերանկանգնվի այդ նախարարությունը, որովհետեւ այդ ոլորտում այսօր քաղաքականություն մշակող մարմին, ըստ էության, չկա: Սա նորմալ չի, աննորմալ երեւույթ է:
Նաեւ ո՞նց կարելի էր կրճատել մշակույթի նախարարությունը: Մեր մտավորականությունն ահազանգում էր: Ինձ համար այս իշխանությունը մի զարմանալի հատկություն ունի՝ չլսել մասնագետներին: Ոնց որ մասնագետը թշնամի է: Ես չգիտեմ՝ դա ինչից է գալիս, կոմպլեքսներից, որ իրենք ոչ մի բանի մասնագետ չեն, թե ինչից, բայց սա մի բարդույթ է, որն ավերեց ոլորտները: Արդյունքն այն է, ինչ ունենք»,-ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ գյուղատնտեսությունը մեր երկրի զարգացման շարժիչ ուժերից մեկն է լինելու:

In our country, 25 to 30 percent of the population works in agriculture, and not having a Ministry of Agriculture in such a country, to downsize it, calling it “optimization,” was just ridiculous. The second President of Armenia, Robert Kocharyan, stated this during a talk with his supporters.
"Agriculture [in Armenia] has been hit hard. First of all, that [agriculture] ministry must be re-established because, in essence, there is no policy-making body in that domain today [in the country]; this is not normal, it is an abnormal phenomenon.
Also, how could the Ministry of Culture have been downsized? Our intelligentsia was sounding the alarm. For me, this power has a mind-boggling characteristic: not listening to specialists; as if the specialist is an enemy. I do not know where it comes from. From the hang-ups that they are not experts in anything? Or from what? But this is a hang-up that destroyed the domains [in Armenia]. The result is what we have," Kocharyan said, adding that agriculture will be one of the driving forces of Armenia's development.