Հայաստանը դեռ որոշում չի կայացրել Անթալիայի համաժողովին մասնակցելու վերաբերյալ։ Այս մասին փետրվարի 2-ին Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ինքը եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբեն Ռուբինյանը ստացել են թուրքական կողմի հրավերը։ Միրզոյանի խոսքով՝ գալիք համաժողովը քննարկվել է նաեւ ավստրիացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ։
«Առայժմ որոշում չկա։ Հարցը քննարկվում է»,- նշել է Միրզոյանը՝ ավելացնելով, որ հարցը պետք է դիտարկել ոչ երկկողմ հարաբերությունների հարթությունում, ընդհակառակը, դա կարեւոր միջազգային դիվանագիտական իրադարձություն է, որին Հայաստանը կարող է որոշել մասնակցել։ Նախարարի խոսքով՝ եթե անգամ մասնակցությունը կապվի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ, այստեղ էլ ոչինչ չկա՝ դրական երանգներից բացի։
Իր հերթին, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ներկայացուցչներին հրավիրելը լավ ժեստ էր Անկարայի կողմից։

Армения пока не приняла решение касательно участия в форуме в Анталии. Об этом сообщил глава МИД Армении Арарат Мирзоян 2 февраля на совместной пресс-конференции с главой МИД Австрии Александром Шаленбергом.
Министр сообщил, что он и спецпредставитель РА в вопросе нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян получили приглашение от турецкой стороны. По словам Мирзояна, предстоящая конференция обсуждалась и на его встрече с австрийским коллегой.
«Пока решения нет. Вопрос обсуждается», - отметил Мирзоян, добавив, что вопрос следует рассматривать не в плоскости двусторонних отношений, напротив, это важное международное дипломатическое событие, в котором Армения может решить принять участие. По словам министра, даже если связывать участие с процессом нормализации отношений, и тут нет ничего, помимо положительных оттенков.
В свою очередь, глава МИД Австрии отметил, что со стороны Анкары это был хороший жест, пригласить представителей Армении.