Սյունիքի մարզի Մեղրիի բնակիչները ապրիլի 5-ին բողոքի ակցիա են կազմակերպել Լիճքի պղնձի հանքի շահագործման դեմ։
Ընդվզողները հայտարարել են, որ հանքի շահագործումը սպառնալիք է պարունակում Մեղրիի բնակիչների առողջության համար՝ նշելով 3 500 քաղաքացիների ստորագրության մասին։ Ակցկայի մասնակիցները դժգոհ են այն բանից, որ ժամանակին այս հարցով հանրային քննարկումներ չեն եղել, իսկ այսօր հարցն իրենց համար արդեն փակ է եւ քննարկման ենթակա չէ։ Նրանք մեղադրել են շահագործման կողմնակիցներին այն բանում, որ փողի դիմաց պատրաստ են թունավորել մարդկանց կամ բնակիչներին, որոնք սահման են պահում, հարկադրել հեռանալ իրենց տներից։ Նրանց խոսքով՝ անհրաժեշտության դեպքում ակցիային կմիանան ավելի մեծ թվով քաղաքացիներ։
Ընդվզողներից մի կին զայրացած էր այն բանից, որ «հայերին քշել են Արցախից, իսկ հիմա էլ ցանկանում են քշել Մեղրիից»։
Ակցիայի մեկ այլ մասնակցի խոսքով՝ ռուսները եւ թուրքերը 2015-ից պայմանավորվել են շահագործել Սյունիքի մարզի բոլոր հանքերը, ինչի հետեւանքով «ժողովուրդը կործանվում է, իսկ տարածքը նվիրում են թուրքերին»։

Жители Мегри Сюникской области 5 апреля провели акцию протеста против эксплуатации медного рудника в Личке.
Протестующие заявили, что эксплуатация рудника носит угрозу здоровью жителей Мегри, сославшись на подпись 3500 тысяч граждан. Участники акции недовольны тем, что в свое время по этому вопросу не проводились общественные обсуждения, а сегодня вопрос для них уже закрыт и обсуждению не подлежит. Они обвинили сторонников эксплуатации в том, что взамен на деньги те готовы травить людей или вынудить жителей покинуть свои дома, которые охраняют границу. По их словам, при необходимости к акции могут присоединиться еще больше граждан.
Одна из протестующих возмутилась тем, что «армян изгнали из Нагорного Карабаха, а теперь хотят изгнать из Мегри».
По словам другого участника акции, русские и турки с 2015 года договорились эксплуатировать все рудники в Сюникской области, в результате чего «народ истребляется, а территорию дарят туркам».